Wpis z mikrobloga

Ej mirki, chce se złożyć kompa. Znaczy, złożyć, nie mogę złożyć, nie mam o tym zielonego pojęcia, toteż będę pytał. W założeniu ma mi służyć na najbliższe pewnie koło 5 lat z małym doinwestowaniem ewentualnie. Jako że ostatnio na sprzęcie znałem się +/- wtedy kiedy czytałem sidiekszyn czyli dawno temu przez ostatnie pare dni odświeżyłem sobie co nieco, ale to tylko kilka artykułów które przeczytałem, więc mimo wszystko spytam się mądrzejszych. Komp do gierek i programów inżynierskich. Lecim:
Jako że myślałem o czymś w granicach 3kzł zacząłem przeglądać gotowe zestawy, a jako że ktoś kiedyś mi wspomniał że na morele są sensowne to tam zacząłem szukać. Po długich godzinach wymyśliłem że złoże kompa opartego o i5-6400 i karta... patrzyłem na zestawy z 1060 3gb ale przeczytałem też artykuły które szybko powiedziały mi że jak komp ma wytrzymać ciut dłuższy czas to może jednak wersja 6gb która jest o te 2 stówy droższa. Tak więc złożyłem sobie zestaw na i5-6400 i GTX 1060 6GB pododawałem niezbędne rzeczy w tym pojedynczą kość *GB ramu żeby móc dokupić w przyszłości drugą i wyszło mi około 3200zł. Starczy mi taki komp na te kilka lat? Polecalibyście coś innego? I nie zależy mi na podkręcaniu bo i tak nie umiem tego robić. Z góry dzięki, taguje żeby ktoś pomógł ewentualnie #pcmasterrace
  • 37
  • Odpowiedz
@justkilling: Nie oszczędzaj na płycie głównej, a minimalna ilość ramu to 16GB na te czasy, ale to też mało tzn jak dla mnie. :) Ten gtx 1060 to dobry wybór jak nie stać Cię na 1080, ale powiem tak... Zależy w co grasz, bo jeżeli podstawowe takie gry jak liga legend czy cs:go i inne takie co nie wymagają dużo, to kupiłbym gówno kartę graficzną jakąś za 600 złoty, a wybrałbym
  • Odpowiedz
@Dpdp: tak
@Protein: przeraża mnie troche RX 480, podobno pobór prądu dużo większy co wymusiłoby większy zasilacz + czytałem gdzieś że daje więcej ciepła (co byłoby logiczne zważywszy na pobór prądu) a to chyba nie wpływa dobrze na żywotność karty, a przyznam że wymiana jej po 3 latach bo sie zepsuła byłoby dla mnie dużym problemem
@JacaPlaca: fifa, strategie, ale również wieśka 3, gta5 czy ME:Andromede bym se przeszedł
  • Odpowiedz
@Protein: raczej nie mam zamiaru dokupywać chłodzenia dodatkowego a mówiąc o GTX1060 myślałem o tym z dwoma wiatraczkami https://www.morele.net/karta-graficzna-msi-geforce-gtx-1060-6gt-ocv1-6gb-gddr5-192-bit-dvi-hdmi-dp-box-gtx-1060-6gt-ocv1-1045203/
ok, czyli 480 ciągnie prądu podobnie, a nie wiesz jak jest z żywotnością? Tak pytam bo ktoś mi kiedyś naopowiadał że czerwoni się psują częściej i w sumie nie wiem czy to prawda.
  • Odpowiedz
@justkilling: Zrób tak - idź do salonu komputronika, zamów sobie 2 karty graficzne, zapłać za jedną przetestuj, ugadaj się że jutro przetestujesz kolejną, jak zrobisz testy, to wybierzesz sobie odpowiednią i tyle, a później fakturkę sobie weźmiesz czy tam rachunek.
  • Odpowiedz
@Protein: to jeszcze Cię pomęcze chwile. Za moich czasów jak kupowałem sidiekszyn xD mówiło się że zieloni lepiej współpracują z intelem a czerwoni z amd. To już odeszło w niepamięć, nie?

No i tam piszą w komentarzach przynajmniej że ogólnie podkręcanie. Bez podkręcania w porównaniu do 1060 nadal jest mocniejsza?
  • Odpowiedz
@Protein: Chodziło o obie nie kręcone. Dziękuję :3
Czyli ogólnie na dłuższą metę lepiej tego 480.
@Tak_masz_racje: to jest dokładnie mój zestaw oprócz karty i pamięci bo ja miałem tam kingstone'a hyperx i gtx 1080 xD

ogólnie chyba mnie przekonaliście do 480 ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Czyli przynajmniej jeśli chodzi o procek to dobrze wykminiłem że warto mieć tego skylake'a a nie warto z kolei dopłacać
  • Odpowiedz
@justkilling: Ceny teraz takie wysokie, że nie ma co dopłacać do i5 6500.
A co do płyty to w przyszłości i tak będzie trzeba ją zmienić (albo i cały zestaw), bo obecnie najlepszy procesor do tej płyty to i7 6700, więc bez szału.
  • Odpowiedz
@Tak_masz_racje: no tak też myślałem, dzięki. Nie za bardzo wiem po co się wymiania płyte główną. Dla mnie to była zawsze tylko taka płytka że jak podpinasz wszystko i działa to jest ok xD
Płyta ma jakiś poważny wpływ na wydajność?
  • Odpowiedz