Wpis z mikrobloga

Potrzebuje rady, mam Baofenga UV-5R dopiero zaczynam z krótkofalarstwem.
Mam częstotliwość o służbach miejskich częstotliwość to 173,600.

Oryginalna antena z bao zbiera więcej niż,
RH660
RH901S
oraz Nagoya 771.

Wszystkie z tych anten są dostosowane do częstotliwości 2m/70cm.

Możecie mi powiedzieć dlaczego tak się dzieje?
Czy ta częstotliwość jest spoza zakresu tych anten aby dobrze zbierać?
Zawołam jeszcze @sp6drt może Ty będziesz znać odpowiedź na to pytanie :)

#krotkofalarstwo #czestotliowsc
  • 14
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Rodriquez: Opcji jest kilka:
- anteny mają ostry rezonans i faktycznie działają gorzej poza pasmem.
- masz w okolicy silny sygnał który zatyka Ci radio. Bao jest na to podatny. W takiej sytuacji paradoksalnie czym lepsza antena tym gorzej.
- anteny są nędznymi podróbkami i generalnie nie działają tak jak powinny.
  • Odpowiedz
@wbielak:
Dzięki za info.
Kupowałem na hamradioshop, więc z opini na forach śmieci nie sprzedaje.
Z tego co czytam faktycznie 173 jest poza zakresem 2m. Słysze tylko bazówki nie słysze ręcznych krótkofalówek używanych na tej częstotliwości.
Za to na częstotliwości 70cm 439,100 przemiennik oddalony 15km słysze wyśmienicie :)

Co do długości fali znalazłem kalkulator, wylicza 1.734104 jakbym miał robić własną antenę, jak to policzyć dzielić przez dwa ?
  • Odpowiedz
@Rodriquez:
To że słyszysz oddalony o 15 km przemiennik to nic niezwykłego.
Przemiennik jest wysoko.
To że nie słyszysz stacji ręcznych w mieście... to też możliwe.

Co do robienia dipola dzielisz przez 2 i uwzględniasz współczynnik skrócenia dla materiału z którego
  • Odpowiedz
@wbielak: Dzięki piękne za info, dodam tylko że oryginalna antena bao ma 16cm a nagoya 38 Więc faktycznie może nie łąpać jak należy, zawsze mogę na RH 660 ustawić 1/4 fali i potestować, dzięki wielkie a co do tego typa wyżej niech nie spina dupy przygotowywuje się do egzaminu który mam zamiar zdać i uzyskać własny znak
  • Odpowiedz
@Rodriquez: Anteny które masz są albo helikalne albo wydłużane elektrycznie.
To coś więcej niż kawałek pręta... przynajmniej powinno być coś więcej jeśli są dobrze wykonane.
  • Odpowiedz
@Rodriquez: Obawiam się że bez specjalistycznej aparatury to tylko metodą wyjścia w górki i sprawdzenia jakie przemienniki odbierasz.
Inaczej trzeba by mieć tłumik dekadowy i na odpowiednio silnym sygnale zwiększać tłumienie. Wtedy byś wiedział ile możesz stłumić sygnał czyli o ile która antena ma większy zysk niż pozostałe.
  • Odpowiedz