Wpis z mikrobloga

Plis, help.
Jest narzędzie pozwalające malować soimaskę w #photoshop?
Chodzi mi o to, że wybieram sobie kształt pędzla, jeżdżę nim i od jego kształtów i moich ruchów zaznacza mi się maska.

Corel Photo-Shop ma takie narzędzie pod skrótem "B" a tutaj nie wiem.
Kiedyś umiałem ale już zapomniałem. Jak więc to się robi? Tworzy maskę za pomocą pociągnięć pędzla?

#grafika
  • 11
  • Odpowiedz
@Bunch: Q - szybka maska.
Do tego jak masz maskę na warstwie, to po kliknięciu na nią (aktywowaniu jej) możesz sobie pędzlem nią operować.
  • Odpowiedz
@Bunch: Na dole pod warstwami masz przycisk obok grupowania warstw, tworzenia nowej warstwy, usuwania warstwy, "Utwórz maskę warstwy". Kliknij go i będziesz miał maskę rastrową do maskowania warstwy. Klikając drugi raz powstania maska wektorowa.
  • Odpowiedz
@Bunch: jest to "inteligentne" narzędzie do tworzenia masek, ale faktycznie - jeżeli potrzebujesz manualnego narzędzia, które nie robi za ciebie kilku rzeczy na raz, to tak jak inni polecają - tworzysz sobie maskę na warstwie, zaznaczasz i rysujesz po niej.
  • Odpowiedz
@donOGR: Nie tylko samo wciśnięcie Q. Potem musisz wybrać Pędzel by sobie zacząć tak malować.

Do tego jak masz maskę na warstwie, to po kliknięciu na nią (aktywowaniu jej) możesz sobie pędzlem nią operować.

Tak, ale w tym wypadku ten nawet pędzal zaczyna działać jak gumka i ci wycinać. A nie o to chodziło. Chodziło by tylko sobie coś tak zaznaczyć tym sposobem
  • Odpowiedz
@TwigTechnology: CZYM po niej rysuje? Jakim wlaśnie narzęziem? Bo eśli myślis o pędzlu to od razu powiem że on się nie nadaje bo dziwnym trafem wtey wszystko zaczyna usuwać niczym gumka. O to własnie pytam. Bo zaznaczyć lub stworzyć maskę to sobie umiem.
  • Odpowiedz
@Bunch: normalnym pędzlem (b), końcówkę/kształt wybierasz sam (paleta brushes/f5).

Generalnie myk jest taki, że jeżeli po kliknięciu na maskę zmieniają się kolory pędzla na czarny i biały to znaczy, że jesteś w trybie rysowania maski.
  • Odpowiedz