Wpis z mikrobloga

#kiciochpyta #tv #telewizory #telewizor #rtv
Mirki mam pytani bo total noob here w sprawie TV, smart tv i calej tej reszty.

Gwoli info o poziomie zapoznienia cyfrowego - mam w domu TV kineskopowy 21" :)

Szukam TV chyba najsensowniejszy wybor dla mnie to 42" z tego co patrzylem po jakis tabelkach i jak dobrac rozmiar.

Teraz tak, chcialbym znalezc cos w miare przystepnej cenie, wolalbym zamknac sie w 1.5-2k zl, niz wydawac na telewizor 1/5 wynagrodzenia wypokowego programisty.

Zapoznienie cyfrowe
lvl 1: podpinam do niego antene i lapie kanaly z cyfrowki naziemnej.

lvl 2: chcialbym zrobic tak, zeby na tv poscic #rozowemu film z dysku na kompie, da sie chyba udostepnic jakos po wi-fi dostep do dysku (da sie?)

lvl 3: czy dalo by rady zebym sobie na tym TV pogral, np w rzeczy ktore mam na steamie? Wiecie padzik mam, jakos magicznie odpalam giere na kompie i mam obraz na tv i jak na tej no... jak sie nazywa to szatanskie pudelko... konsoli

lvl 4: WTF tv box?!?

Nie pogardze linkami zeby ktorys lvl spier... naczy ten no zapoznienia :) wyeliminowac.
  • 18
  • Odpowiedz
@PurpleHaze: z przesyłaniem na bieżąco filmów po WiFi - niby jest taka możliwość, ale u mnie gówno nie działa, może mam za słabe WiFi, film się tnie, nie da się go oglądać :/
A co do grania na tv, to po prostu podpinasz tv jako zwykły monitor, tylko ogarnij czy Ci wejścia pasują ;)
  • Odpowiedz
@DonMatheo: no wlasnie chcialbym to wszystko ogarnac bez kabla - nei da sie?
Mam kompa jakies 10m od miejsca w ktorym TV bedzie stal i nie usmiecha mi sie po pokoju pajeczyne rozpinac...
Poza tym pewnei sensowny kabel jakis hdmi czy co tam 10m, potem do tego jeszcze ethernetowy zeby z kompa jechac z filmami i zaczyna sie bajzel na calego...
  • Odpowiedz
@PurpleHaze: jak chcesz to wszystko po sieci przesyłać, to średnio Mirku :/ Nie mówię, że się nie da, ale będzie cięło jak 11latka ze złamanym sercem. Co do grania na tv nie widzę innego rozwiązania niż kabel.
  • Odpowiedz
@DonMatheo: @Steel-Orphan: granie to nie jest priorytet i w sumie mozna to odpuscic. Ale zalezy mi na tym zeby odpalac filmy na tym TV wlasnie z kompa, seriale, przegladanie jakis fotek itp #!$%@?.
A co do tv boxa, to jak rozumiem to jest taki maly szatan do ktorego podpinam tv + ethernet i moge odpalic netflixa, ewentualnei jakies inne wynalazki z netu? Moze to bedize wlasnie rozwiazanie?
  • Odpowiedz
@PurpleHaze: ja powaznie z tym steam box teraz, mozesz odtwarzac filmy z sieci , z dysku , z karty i od sasiada , nawet i pograc sobie mozesz :P a tak serio steam box bylby dla Ciebie chyba najlepszy skoro jestes zielony w temacie
  • Odpowiedz
@PurpleHaze: Nie wiem jak bardzo lubisz dobry obraz (a być może nie miałeś wcześniej funduszy?), ale te tabelki odległości średnio sprawdzają się w praktyce, generalnie zawsze kilka dni po zakupie i opadnięciu pierwszych emocji nachodzi do głowy myśl: "#!$%@?, mogłem kupić większy". Teraz 55" robi się standardem, ze względu na koszt właśnie. Wiem, że nie chcesz dużo więcej wydawać, ale za tysiąc złotych więcej masz bardzo dobry tv z dobrymi recenzjami, bez 3D i bez 4K, czyli dokładnie to, czego potrzebujesz - sam ostatnio kupiłem Samsunga 55j6200, seria "j" przy okazji posiada już autorski system operacyjny Samsunga "Tizen". Ja osobiście teraz wziąłbym jakiegoś Philipsa z Ambilight, bo zakochałem się w tym rozwiązaniu, ale to już "bajer", dla Ciebie zapewne zbędny.
Nie namawiam na siłę, ale przemyśl, poczytaj i przemyśl zakup ponownie :).

Co do konkretnych punktów.
1. Żeby łapać kanały z naziemnej cyfrowej tv musi mieć wbudowany tuner dvb-t, chyba, że masz zewnętrzny dekoder. W razie czego więc musisz zwrócić na to uwagę.
2. Da się, ale co do zasady jest z tym trochę problemów, szczególnie z np. odpaleniem napisów - a to wymagany konkretny format pliku napisów, a to nie działają polskie znaki. Na zewnętrznym hdd przy podpięciu pod tv po usb mogą być
  • Odpowiedz
@PurpleHaze: DVB-T jest obecnie standardem w wyposażeniu, nawet najtańszy budżetowy syf będzie to miał.

Co do grania, możliwe że tak działałby cloud gaming, ale nie wiem czy akurat gierki steamowe w ten sposób obsłużysz. Nie testowałem tej opcji.

W tym rozmiarze ode mnie propozycja to LG 42LF652V. Z tym że musisz się w miarę szybko ogarniać, bo w sprzedaży jest już ostatni rzut tych modeli.
  • Odpowiedz
@Smartek: @DonMatheo: @brainac: @fordern:
Dzieki za rady i sugestie.
Co do grania ja bede siedzial jakies 2-2.5m od tv ale jak pisalem to nei jest priorytet, po prostu rozwazalem taka mozliwosc. Ewentualnie w przyszlosci steam box.

I tak kompa mam stacjonarnego, ustawionego dosc daleko od TV po drodze mam jeszcze duze okna i drzwi balkonowe. Stad pomysl podpinania tv do kompa "po kablu" jest dla mnie troche nie teges. Pod dywanem nie puszcze kabla, a na scianie to
  • Odpowiedz
@PurpleHaze: Moim zdaniem 55" to nawet i na 2 metry odległości się nadaje. Kwestia gustu.

Przede wszystkim, gdy montuje się tv na ścianie na jakimkolwiek wieszaku, to w ścianie robisz plastikowy tunel wentylacyjny - za grosze w marketach budowlanych, ładnie zarzucasz gipsem i nie ma śladu z tylu po kablach, a tv zdaje się lewitować. Wtedy możesz sobie ciągnąć za telewizorem ile kabli chcesz i w każdej chwili je wyjmować/wpuszczać
  • Odpowiedz
@Smartek: U mnie TV bedzie poki co stal na szafce, poki co mieszkam na czesciowo swoim mieszkaniu, ale nie chce tam nic w scianach dlubac, docelowa przeprowadzka pewnei niedlugo mnie trafi.
Reasumujac, moje wymagania powyzej: tv+maly box (pi czy inne talatajstwoe) z wi-fi i bedzie pan zadowlony?
  • Odpowiedz