Wpis z mikrobloga

@Wnuczek:
Taki rant.
Ukraina, zwłaszcza zachodnia to były ziemie ruskich plemion wchłonięte przez Polskę. Stąd Ukraińcy to tacy trochę spolszczeni Rosjanie. Mówienie o ukraińcach wtedy jako o odrębnym narodzie to jakiś absurd, to byli zwykli rusini, którzy zostali spolszczeni.Sama nazwa "ukraja" wzięło się z tego że to były ziemie krańcowe, odległe od centrum, od serca Polski, natomiast nie była to nazwa narodu.Dostali swoją państwowość w ramach ZSRR bo to została taka
@Wnuczek: Jesteś przeczulony. On wymienia tu podziały historyczno-etnograficzne dzisiejszej Ukrainy. I wydzielenie tu dawnej Małopolski wschodniej jest zupełnie uzasadnione, jako obszaru pozostającego najdłużej w obrębie kultury łacińskiej i zachodniej, najpierw jako część Polski, potem Austro-Węgier. Faktem jest, że tam się narodził ukraiński nurt ruchu narodowego, jaki dziś dominuje w tym kraju. Można w sumie powiedzieć, że jest to kolonizacja Ukrainy przez Galicję wschodnią.
@marcelus: Mi raczej chodzi o to, że słuchacz nie znający historii kresów może odnieść wrażenie, że Polski nigdy tam nie było. Wypowiada się o tych ziemiach w publicznym medium dla Polaków polski polityk, a nie ukraiński i dlatego mnie to razi. Nawet słowem nie wspomniał o polskiej obecności na tych ziemiach...
A kto zbudował Uniwersytet we Lwowie? Jak Kowal mówił o powstawaniu tożsamości ukraińskiej we Lwowie miałem przed oczami OUN-B