Wpis z mikrobloga

Słuchajcie, nie wiem jak wy, ale ja kompletnie nie nadążam z analizą ostatnich wydarzeń na świecie. Szczyt NATO, ISIS, zamach stanu w Turcji, jeszcze Putin wtrąci swoje 3 grosze. Ogólnie non stop coś się dzieje. Może rozumiałbym to wszystko lepiej, gdybym był bardziej zorientowany w geopolityce, kto ma jakie wpływy, kto z kim trzyma, komu na czym zależy itp. Niestety brakuje mi takiej mapy powiązań między głównymi państwami na świecie. Wiadomo, że za wszystkim stoją Żydzi, ale czy może polecić jakieś strony, książki, filmy itp. z których dowiedziałbym się coś więcej niż tylko suche informacje z głównych portali?

#geopolityka #swiat
  • 8
@polip Ja uwielbiam kanał NAI Warszawa na youtube, a zwłaszcza dr Rafał Brzeski, takie tematy jak wojna informacyjna, Brexit, UE, Chiny, goście mówią o różnych możliwych wariantach, w przeciwieństwie do wykopowych ekspertów mają jakąś wiedze i zgłębiają temat w oparciu o często mało znane fakty i z perspektywą dziesięcioleci a nie ostatniego tygodnia.
@polip: bo biorąc pod uwagę, że wszelkiego rodzaju cesarstwa rzymskie, bizantyjskie, potezne mocarstwa ( w tym Polska) podejście Brytyjczykow do kazdego państwa w Europie (np. podczas państwa obojga narodów brytyjczycy starali się ograniczać wpływ Polski) historię konfliktów, steoretypy, sympatie i antypatie miksując to wszystko mamy to co mamy teraz. Geopolityka nie jest niczym innym jak wróżeniem z fusów przyszłych zdarzeń. Tylko, że od XX wieku praktycznie pierdnięcie w jednym państwie wpływa