Wpis z mikrobloga

Cześć! Od kilku tygodni pracuje nad nowym sposobem zarządzania zasobami w chmurze. Trochę zainspirował mnie Docker - bardzo przyjemny sposób opisywania tego, co ma się dziać w "pojemniku". To, co najbardziej mi się spodobało, to możliwość reużywania innych skryptów.

Do samego cloudu (IaaS) nic podobnego nie znalazłem, jedynie heat openstacka i kilka komercyjnych rozwiązań, w większości mało intuicyjnych. Chciałbym stworzyć podobną bazę, na której można by oprzeć już jakieś konkretne aplikacje, lub szablony maszyn.

Skrypty miałyby być proste, tak jak Dockerfile i dawać się reużywać. Przy reużywaniu jedynie trzebaby zdefiniować potrzebne zmienne (np. hasło do mysql'a, jeśli bazujemy na skrypcie tworzącym VM z tą bazą). Cała infrastruktura sieciowa, dyski itd. miały by być zarządzane właśnie z poziomu takich małych skrypcików, pozostawiając użytkownikowi jak naj mniej do dokonfigurowania.

Kilka przykładowych skryptów wrzuciłem tutaj: https://github.com/cloudOver/thunder-scripts

Docelowo chciałbym mieć w interfejsie chmury guzik pt. Wykonaj skrypt "zrób mi wordpressa" z takimi a takimi zmiennymi i cała magia podzieje się sama :) Jedyna różnica, że dostaniemy pełną VM'ke a nie dockera.

Co o tym sądzicie? Warto ciągnąć to dalej?

#cloud #cloudcomputing #docker #devops #programowanie
  • 3
@didijo nowy docker 1.12 z wbudowanym docker swarmem, ewentualnie cos bardziej skomplikowanego - kubernetes, do obu jest jeszcze fajna nakladka do zarzadzania oboma rozwiazaniami czyli rancher