Wpis z mikrobloga

ZANIM NAPISZESZ "SZLACHTA NIE PRACUJE"
Pierwszy prawdziwy szlachcic, jakiego poznałem. Piotr Rafał Michałowski. Skromny człowiek, skromnie żyjący w drewnianym, barokowym dworze w Laskowej. Dumny ród, z którego się wywodzi, służył już Jagiellonom, walczył z Kozakami, Tatarami i Krzyżakami. Michałowscy wydali też słynnych malarzy, oficerów, inżynierów, ekonomów a nawet egiptologów. W 45 roku w tym dworze swoją główną rosyjską kwaterę "wybrał sobie" marszałek Koniew. Michałowscy mieli własną siatkę szpiegów - czyli rodzinę i przyjaciół w Krakowie, przez co Rosjanie wiedzieli wszystko na bieżąco. Pomimo wypędzenia, chcieli pomóc temu miastu. Dzięki temu rozpracowany Kraków odbili prawie bez zniszczeń. Po 45 roku oczywiście ziemiańskie pochodzenie było wyrokiem, ojciec szlachcica zatrudnił się jako kierowca w Wojsku Ludowym i woził żwir na Żuławach. Okazja do odzyskania dworu pojawiła się kilkanaście lat temu. Wraz z żyjącą wciąż mamą odzyskali go jako ruinę, sprzedając mieszkanie w Trójmieście, wiele zbytków a następnie za wszystkie swoje pieniądze odnawiali i remontowali, zbierając od nowa rodzinne pamiątki, obrazy i wyróżnienia za zasługi. Na ścianach widzę listy gratulacyjne, pochodzące z początku 1800 roku. O rodach szlacheckich i historycznych zawiłościach dziesiątek pokoleń mógłby mówić godzinami. Niestety choroba spowodowała, że pan Piotr nie może pracować normalnie, trudni się tym co może. Np. dozorem. Bardzo niezręcznie się poczułem, gdy zastanowiłem się czy my, kraj, instytucje na pewno wszystko, co mogą zrobiły, by godnie tego człowieka wspomóc czy nagrodzić. Może on tego nie chce, ale pomyślałem na co i na jakie inicjatywy idą pieniądze (np. 8.1 i portal dla fryzjerów dla psów, który upada po roku) i smutłem. Wspomogłem ile miałem. Zamierzam kiedyś jeszcze pomóc. - Przyjedzcie na "święto śliwki" w sierpniu, będę Wam trzymał miejsce na samochód tam pod drzewem. #szacunekdosymboli #historia #wygryw
Pannoramix - ZANIM NAPISZESZ "SZLACHTA NIE PRACUJE"
Pierwszy prawdziwy szlachcic, ja...

źródło: comment_6bdeNNmCk1YrARZUJi2CNR3mOWEBSakG.jpg

Pobierz
  • 5
  • Odpowiedz
@Pannoramix: Ostatnio poznałem właścicielkę Dworu w Nakielnicy. Złota Kobieta, przeszła wiele nieprzyjemnych rzeczy po 1945 roku. Dwór odzyskała całkiem niedawno, jednak brak jej pieniędzy na przywrócenie mu dawnej świetności. Dodatkowo parę lat temu została poturbowana przez byłych lokatorów dworu( ͡° ʖ̯ ͡°) którzy musieli pożegnać się z mieszkaniami kiedy wrócił do prawowitych właścicieli. Z frontem przyszli "Polacy" i Rosjanie, którzy kazali jej rodzinie opuścić dwór. Dali im
  • Odpowiedz