Wpis z mikrobloga

#elektryka

czy gdy mam doprowadzone do mieszkania uziemienie, ale nie mam RCD, jedynie eski, to w przypadku gdy nastąpi awaria i przebicie fazy na obudowę np w pralce to eska wybije ? oczywiście mając 3 żyłowy przewód tak jak się należy i gniazdo z uziemieniem.
  • 14
  • Odpowiedz
@piogol1769 niekoniecznie. Eska to bezpiecznik nadmiarowo pradowy, czyli reaguje na zbyt duze prady. Jezeli bedziesz mial przebicie i tylko bedzie prad rzedu nawet 1amp to eska nic nie zrobi. Eska 16amp wywala odrazu przy okolo 80amp, przy mniejszej ilosci potrzebuje odpowiedni okres czasu by wystrzelic.
  • Odpowiedz
@piogol1769 RCD miedzy S a urzadzeniem. Pamietaj tylko, ze RCD to urzadzenia zawodne. W domach powinny byc testowane raz na miesiac, w zakladach pracy gdzie sa urzadzenia relatywnie duzej mocy powinny byc juz raz dziennie
  • Odpowiedz
@Automatyk: chodzi mi o to że spółdzielnia remontując klatki, założyła S zalicznikowe w mieszkaniach, bo wcześniej były na klatkach, dołożyli PE do tych S, a ja przymierzam się do remontu i kuchni i łazienki, tak więc myślę czy by puścic nowy kabel 3x2,5 do kuchni i łazienki, a przed S dać RCD skoro mam uziemienie. Dołozyć go w takiej sytaucji ?
  • Odpowiedz
@Bialy_Mis dziekuje za merytoryczne zwrocenie uwagi i poprawienie... oh wait.

Nie myle sie o tyle, ze jest to wymog praktycznie kazdego bhpowca aby osoba odpowiedzialna za to sprawdzila RCD odpowiednio czesto. RCD to urzadzenia zawodne i to jest fakt
  • Odpowiedz
@piogol1769 za S daje sie RCD, abys mogl namierzyc ewentualne wadliwe urzadzenie. Do tego pamietaj ze urzadzenie jedno bierze mniej pradu niz przechodzi przez S, no chyba ze jest tylko jedno urzadzenie podlaczone do S to wtedy sprawa jasna :)
  • Odpowiedz
@Automatyk: RCD daje się przed nadprądowym. Ale co do testowania i awaryjności to masz rację. Raz mi się w domu udało zaświecić żarówkę L-PE ale po wyłączeniu i włączeniu ponownie RCD już się nie dało. Na budowie to chyba trzeba sprawdzać codziennie. Więc pewnie dlatego służą one jako ochrona uzupełniająca a podstawowym zabezpieczeniem w TN jest samoczynne wyłączenie zasilania ale żeby to sprawdzić trzeba odpowiedni miernik.
  • Odpowiedz
@piogol1769: gniazda i oświetlenie osobno, do kuchni najlepiej kilka obwodów i na odbiorniki o mocy >2kW też (pralka, zmywarka, lodówka, piekarnik, gniazda nad blatem, podgrzewacz wody, płyta indukcyjna w przyszłości?)
  • Odpowiedz