Wpis z mikrobloga

Cześć Mirki!
Dziś chciałbym wam opowiedzieć odrobinę o samej Belgii :)

Tak więc Belgia jest malutkim krajem, podzielonym na 3 części, Walonię, Flandrię i Region Stołeczny Brukseli(i gdzieeeś tam kawałeczek niemieckojęzycznych). Do Polski jest plus minus 1000km, na belgijskich autostradach można jechać tylko 120km/h i ludzie się tego trzymają, słyszałem, że można mieć zrobione zdjęcia radarem i po paru zdjęciach przychodzi list, że była rozprawa na której odebrano prawo jazdy i o której się nie wiedziało.

Jak spojrzycie sobie na zdjęcia satelitarne to zobaczycie że francuskojęzyczna Walonia to w sumie same lasy, małe mieściny i miasta takie jak Charleroi z lotniskiem Ryana, Liege i Namur.
Flandria jest bogatsza, obowiązuje język flamandzki, dostęp do morza i pewnie coś interesującego dla niektórych - bliżej do Holandii ;) Myślę, że fajnie zlokalizowana jest Gandawa, pomiędzy Brugią, Brukselą i Antwerpią.
A Region Stołeczny Brukseli to 19 gmin z większością francuskojęzyczną (90%), moim zdaniem paskudną flagą i wszystkimi europejskimi urzędasami.

Moim zdaniem największą zaletą Belgii jest to, że znajduje się w środku Europy i można do różnych stolic sobie podjechać nawet na weekend. Podobno jest to jeden z najlepiej rozwiniętych krajów na naszym kontynencie, chociaż nie wiem co o tym myśleć tak szczerze mówiąc.

Mając tak podzielony kraj, z tego co mi mówił współlokator-Belg, mają spory problem w polityce bo każdy region ma swoich przedstawicieli czy tam senaty. Na wiki widać, że każdy region ma swoją władzę ustawodawczą. Do tego regiony mają swoich przewoźników komunikacji miejskiej. Przez to wszystko podobno jest niezły bałagan ;)

Ciekawostka na sam koniec, wielcy belgijscy hurrrr durrrr demokraci.. nie mają legalnej możliwości na referendum w swoim kraju czyli czegoś co by mogło być symbolem demokracji.
https://en.wikipedia.org/wiki/Referendums_by_country#Belgium

Nie wiem jak wy ale ja powyższym jestem zaniepokojony i bym wzywał komisję ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#belgia #skzdeu #skzuk #emigracja
sukcez - Cześć Mirki!
Dziś chciałbym wam opowiedzieć odrobinę o samej Belgii :)

T...

źródło: comment_drNM0LOrR3Z7QvjbW5Sic8ececuSyhvv.jpg

Pobierz
  • 16
  • Odpowiedz
@Little_Juice Zapewne autorce nie chodziło o środek kontynentalne Europy a Europy Zachodniej. W końcu to tam było i jest centrum całego postępu technologiczne kulturalnego ekonomicznego a ta prawdziwa "Europa" niestety kończy się na Odrze, Weltawie.
  • Odpowiedz
@Little_Juice: https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Arodek_Europy Ok :) Mam nadzieję, że wiadomo o co chodziło

@unstyle: Udało mi się znaleźć opcję na carpooling do pracy z Brukseli do Gandawy i póki co jak jeździłem to te 120km/h widziałem, plus minus 20km, ale kogoś wybitnie pędzącego jak podczas podróży na studia Berlin-Poznań A2 to jeszcze nie widziałem :)

@jagodnik: Autorowi ( ͡° ͜ʖ ͡°) może tekst o fladze zmylił :D
  • Odpowiedz
@jagodnik

chodziło o środek (...) Europy Zachodniej


popatrz na mapę i zobacz, gdzie jest ten środek ( ͡° ͜ʖ ͡°)

W końcu to tam było i jest centrum całego postępu technologiczne kulturalnego ekonomicznego

Nie jest, to z pewnością. Nie przypominam sobie również by Belgia była kiedykolwiek w przeszłości.

prawdziwa "Europa" niestety kończy się na Odrze, Weltawie.

Bez komentarza (,)
  • Odpowiedz
@unstyle: Powiedziałbym wręcz, że jest tyle dialektów, że różnice są bardzo duże między flamandzkim, a flamandzkim. ;)

Informacja była typowo encyklopedyczna, więc zwróciłem uwagę.
  • Odpowiedz
@sukcez: Pominales kilka informacji ale to nic.Stan na rok ~2011.
W Belgiii jest 87.3% bialasow.
Bruksela:
Belgowie-32%
Inni europejczycy-32%
Pozostali(glownie Maroko,Turcja,Afryka subsaharyjska) 36%

Z czego wynika ze bialych w Brukseli jest 64%.Dla porownania Paryz 65%,Londyn 60%
  • Odpowiedz
@marc1027: Na Belgie trzeba popatrzec jak na 2 rozne panstwa, bo roznice jakie sa pomiedzy Flandria na polnocy a Walonia na poludniu sa bardzo znaczne i nie jest to tylko jezyk. Flandrowie jako narod germanski maja zamilowanie do porzadku, w Walonii jest z tym roznie.
  • Odpowiedz