Wpis z mikrobloga

mirki z #budownictwo pytanie, lepiej kupić piec tylko na pellet (przykładowo: www.hkslazar.pl/produkty,kotly-co-smartfire-152241,9,22.html ) a może lepiej pellet/groszek/miał (przykładowo http://www.defro.pl/p,75,defro-duo-mini.html ) ?
Piece są przykładowe i nie koniecznie są to modele które rozważam aby zakupić - bardziej chodziło mi o ogólną informację.

Wiem, że na czysty pellet jest fajniejszy piec, bo czysty, paliwo czyste, ma rozpalarkę... ale w razie braku prądu leżę i kwiczę do czasu uruchomienia agregatu (mam też UPS podłączony).
Znowu drugi typ: można palić naprawdę dużą ilością paliw, np drzewem na ruszcie wodnym tylko i wyłącznie, nie trzeba uruchamiać podajnika aby nagrzać chwilę wodę gdy jest taka potrzeba. Jednak spalanie groszku jest:
1. drogie
2. dużo syfu jest wszędzie.
Już wolałbym miał, też wiem, że w tych piecach można palić miałem, ale może się zapychać spiekami itd...

Do tego mam założone kolektory słoneczne, więc latem piec mógłby się wygasić i z pelletem nie musiałbym go rozpalać, a sam by to zrobił gdy będzie taka potrzeba.
Ogólnie, to jestem bardziej na pellet nastawiony, ale trochę się boję, że można w nim palić tylko jednym rodzajem paliwa. Tak samo nie jestem przekonany, co w sytuacji gdy braknie prądu na dłuższy okres... np linia ulegnie uszkodzeniu.
Drugą opcją jest piec na miał z opcją palenia drzewem itd

#piece #cowybrac #jakipiecdodomu #jakipiec #ogrzewacze #dom #domek
  • 3
@Wladyslaw_Jagiello: ja bym brał ten drugi, lepiej nie uzależniać się od jednego typu paliwa.

spalanie groszku jest:

1. drogie


Peletem tańsze? Tona peletu (Olczyk) to 800zł, ja za w tym roku płaciłem 790-810 za tonę dobrego eko. A z tego co wiem z tony peleptu masz 40% mniej energii niż z tony ekogroszku.

2. dużo syfu jest wszędzie.


Chciałbym kupić suchy ekogroszek który kurzy :) Niestety wszędzie jest mokry (przypuszczam aby