Wpis z mikrobloga

Dobra, teraz poważny temat: Czy i ile rozumu i godności człowieka jest w byciu masonem?

Poznałem kilku masonów bezpośrednio, a kilku pośrednio (z relacji znajomych w Polsce i za granicą lub z ogólnodostępnych źródeł) i ustaliłem co nastepuje:
- ludzie o wysokiej kulturze osobistej
- ludzie o wysokiej pozycji społecznej
- ludzie wykształceni, wspaniali dyskutanci
- nierzadko religijni w najlepszym tego słowa znaczeniu (wykształcony i mocny kościec moralny, bogate żcyie duchowe)

Z drugiej strony największe jazdy po masonach uprawiają ludzie niestaranni w swoich badaniach, tacy jak Braun, Krajski czy prawdziwi polscy janusze (płytcy katolicy, na bakier z czytaniem książek), trochę jak z antysemitami.

Jestem zatem ciekaw Waszych doświadczeń i opinii. Tylko proszę: niech piszą ludzie inteligentni i oświeceni. A filmy z żółtymi napisami to nie jest źródło.

#masoneria #pytanie #pytaniedoeksperta #polityka #religia #4konserwy #bekazprawakow
  • 10
  • Odpowiedz
@kvvach: Napisałem że "nierzadko religijni", a niezależnie od tego etyczni.
@Expert2: Bzdura. @lfter: Wiem, że nie można powiedzieć o swoim lożowym bracie. Ale masz po internetach masę normalnych spotkań Panów w fartuszkach opisywanych (szczególnie w kontekście działalności charytatywnej).
Tadeusz Cegielski to chyba też mason, c'nie? ( ͡º ͜ʖ͡º)
@Bergkamp: Ale ja nie mówię o żadnej konspiracji. Po prostu oceniam ludzi po ich dorobku,
  • Odpowiedz
@bygsyti: Wydaje mi się, że masoneria - z racji swoich historycznych uwarunkowań - kładzie spory nacisk na to, by jej członkowie postępowali zgodnie ze szczytnymi ideami i korzystnie dla ogółu społeczeństwa. Nie poznałem osobiście żadnych masonów, ale spodziewałbym się, że ich "rekrutacja" wymaga długotrwałej weryfikacji ich podejścia i upewnienia się, że nie należą do entuzjastów sensacyjnych filmików o ogólnoświatowych spiskach. Wiele osób z pewnością chciałoby dołączyć do loży, by zyskać wpływy
  • Odpowiedz