Wpis z mikrobloga

A teraz coś z zupełnie innej beczki. No nie do końca. Drugi prototyp miernika energii elektrycznej, oczywiście, z ethernetem, bo to ja. Zbudowany na prototypie do stacji meteo. Uniwersalne zabawki. Zostały jeszcze: port kodu wyświetlacza z avr na stm32, nowy kod miernika i obliczania mocy na #avr i dolna część kanapki (ale tam tylko transformator sieciowy), potrzebna do pomiaru współczynnika mocy. To coś ma dwa uC, #stm32 na dole, robiący rzeczy, i atmegę 328p na górze, dedykowaną do pomiarów. #elektronika #diy
Kaworu - A teraz coś z zupełnie innej beczki. No nie do końca. Drugi prototyp miernik...

źródło: comment_KGADe89CSqTKc9Sl8c2O4Cutrytr2egz.jpg

Pobierz
  • 18
@Kaworu: Też chciałem zrobić swój miernik energii dla całego domu, ale jak zobaczyłem wskaźniki z rs485 za 100zł to se odpuściłem i wstawiłem orno or-we504 i mam kupę fajnych wykresów

Bardzo fajna kanapka, wejdzie to do obudowy na szynę din?
@dktr: No, i w dodatku są mniejsze. Ale chce akurat tak a nie inaczej, bo ja już mam system do czujników środowiskowych i oświetlenia, i ten tu zadziała w tym systemie. Plus, jakbym kupił gotowy, to bym się niczego nowego nie nauczył.
@Kaworu: świetna sprawa, chodzi za mną żeby kiedyś w przyszłości każde gniazdko miało swój mały licznik.

Mógłbyś streścić jak z grubsza dokonujesz pomiaru mocy, mierzysz moc bierną, czynną, pozorną, jak to interpretujesz?
@Visher: Prąd używając nieinwazyjnego przekładnika prądowego, zapinanego na kabel (SCT-013-000). Pod tym będzie transformator 230V->9V, z którego pójdzie odczyt napięcia. Mając jedno i drugie, kwestia wyliczenia przesunięcia fazowego, i reszta to już banał. Ale dla osobnych gniazdek to to jest stanowczo za duże. :D
@Kaworu: no czaję, a sprawdzałeś jaką minimalną moc jesteś w stanie takim przekładnikiem zmierzyć?

Swoją drogą, myślałeś o klasyce gatunku, czyli rezystorze bocznikującym? Taki 100 uOhm albo mniej :)
@Visher: Zależy jaki rezystor wstawisz w obwód przekładnika. On ma max 100A niby, ale tak na prawdę zakres/rozdzielczość zależą od oporu rezystora, na którym mierzysz napięcie. Ale kalibracji jeszcze nie robiłem, także Ci dokładnie nie powiem jakie jest minimum.

Myślałem, odrzuciłem. Transformator i przekładnik zapewniają galwaniczna izolacje, a bocznik nie.