Wpis z mikrobloga

Hej Astromirki,

Poprzednie dwa wpisy #astronomiaodkuchni poświęcone były mojemu przypadkowemu znalezieniu nowej gwiazdy pulsującej, której to imię mieliście zaproponować i wybrać w ankiecie. Czas głosowania się skończył, podaję wyniki ( ͡° ͜ʖ ͡°).

Drogie Astromirki, szanowny M.Białku, wysoki Mikroblogu,
W ankiecie oddanych zostało 4958 głosów. Najwięcej, bo aż 2238 głosów (co daje 45%), oddanych zostało na nazwę JKM4.76. Głosów przeciwko nie było, a wstrzymało się 483624 osób (zakładając że każdy zagłosował tylko raz, a przecież wam ufam ( ͡° ͜ʖ ͡°)). Nowoodkryta gwiazda pulsująca będzie nazwana w kolejnych wpisach JKM4.76. Ta sama nazwa zostanie również użyta jako zamiennik w katalogu, który prowadzę.

Dla tych, którzy nie czytali wcześniejszych wpisów, a chcą się na szybko dowiedzieć, co to jest za gwiazda:


Sezon obserwacyjny dla tego obiektu przypada na jesień i zimę. Mam jeszcze sporo własnych nieskalibrowanych danych obserwacyjnych do przerobienia, więc kiedy się ogarnę z materiałem, dam znać. Najciekawsze będzie jak uda się pokazać zmiany koloru gwiazdy w trakcie pulsacji.

No to mirko ma swoją pierwszą dedykowaną gwiazdę zmienną. Się porobiło.

Takie rzeczy tylko w #astronomiaodkuchni ( ͡° ͜ʖ ͡°)-

#astronomia #ciekawostki
Al_Ganonim - Hej Astromirki,

Poprzednie dwa wpisy #astronomiaodkuchni poświęcone b...

źródło: comment_rCS23Fma0kicy8MLJ4yK9ggPihs3A7cL.jpg

Pobierz
  • 29
  • Odpowiedz
@Al_Ganonim: Tak myślałem, że to nie takie proste. A jak to jest z jednoznacznością określenia, że ta gwiazda, to ta konkretna z katalogu? Jakie podaje się współrzędne? I względem czego je się podaje skoro wszystko wiruje?
  • Odpowiedz
@Kontestator: Nasze współrzędne określające gwiazdy też wirują. Ta niewirująca współrzędna to deklinacja (DEC), a ta wirująca razem ze sferą niebieską to rektascensja (RA). Zawsze gdy w artykule opisuje się konkretną gwiazdę, powinno podać się też jej RA i DEC na konkretny czas obserwacji (gwiazdy się przesuwają na niebie w przeciągu stuleci). Obecnie stosuje się w katalogach współrzędne gwiazd na rok 2000.
  • Odpowiedz
@Al_Ganonim: Czyli zaadaptowane współrzędne sferyczne jak tutaj? Nigdy nie mogłem się przyzwyczaić do tych nazw. Jak robiłem projekt inżynierski, to musiałem się zapoznać z określaniem położenia orbity satelitów. Do dzisiaj pamiętam rektascensję węzła wstępującego. ( ͡° ͜ʖ ͡°) No to wygląda na to, że z gwiazdami umowa jest analogiczna.
A co do artykułu to są linki do opisu obiektu i tam są koordynaty z legendą, więc rozumiem,
Kontestator - @Al_Ganonim: Czyli zaadaptowane współrzędne sferyczne jak tutaj? Nigdy ...

źródło: comment_gVIECAt5wmziMB5ZOIEk07DWpVndCqkP.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Xtreme2007: Hej :) Należy Ci się nagroda Złotego Szpadla za odkopanie tak starego wątku :). Nie kusiło mnie, bo takich obiektów trochę już mam na koncie, podobnie jak i inni czynni obserwatorzy. Gdybym jednak miał jakiś wybitnie interesujący odkryty obiekt, to kto wie, kto wie ( ͡° ͜ʖ ͡°). Historia zna gwiazdy nazwane imieniem odkrywcy. Gwiazda Barnarna, Gwiazda Paczyńskiego, Gwiazda Tabby (znana szerzej jako Gwiazda WTF)... to
  • Odpowiedz