Wpis z mikrobloga

Jedna z największych tragedii związanych z rakietami zdarzyła się w Chinach 15 lutego 1996.

Rakieta Long March 3 bezpośrednio po starcie przechyliła się, schodząc z zadanej trajektorii, i po krótkim czasie spadła na pobliską wioskę. Oficjalne źródła mówią o 6 zabitych, jednak nagranie (wykonane potajemnie z autobusu) pokazuje ogromne zniszczenia - niektóre budynki są zburzone doszczętnie. Zabitych mogło zostać nawet kilkaset osób, choć dokładna ilość nie jest znana.

Ładunkiem rakiety był satelita łącznościowy Intelsat 708, który podobno przetrwał katastrofę i został w pewnym stopniu odzyskany przez Chiny, co prawdopodobnie spowodowało wyciek zaawansowanych technologii do tego kraju.
Więcej do poczytania po angielsku.
#kosmos #eksploracjakomosu #rakiety #chiny #katastrofa
k.....t - Jedna z największych tragedii związanych z rakietami zdarzyła się w Chinach...
  • 7
Ładunkiem rakiety był satelita łącznościowy Intelsat 708, który podobno przetrwał katastrofę i został w pewnym stopniu odzyskany przez Chiny, co prawdopodobnie spowodowało wyciek zaawansowanych technologii do tego kraju.


@krawat:
Jak już tak lecimy spiskami, to może i ja dorzucę swoje 5 groszy: A co, jeżeli satelity wcale tam nie było? :P
Jak niby miał przetrwać takie piźnięcie o ziemię a potem jeszcze pewnie temperaturę jak w koronie słonecznej? Rakieta nie rozpadła
@Endrius: nie lecę żadnymi spiskami. Podlinkowałem do strony rządu USA, gdzie jest cała analiza zdarzenia i wnioski niezależnej komisji które to badały.
Myślę że pakowanie takiego satelity w owiewki odbywa się pod nadzorem klienta. A tak przynajmniej powinno być, choć nie zawsze jest - ostatnio była nawet trochę afera, bo Rosjanie prawdopodobnie rozłożyli sobie europejskiego Sentinela 3A.