Wpis z mikrobloga

Życie micro, jak my odnosimy się do tego tematu... W dzisiejszych czasach wyścig za dobrami materialnymi wciąż trwa, nikt nie chce się chociaż na chwilę zatrzymać. Każdemu wydaje się że do normalnego życia potrzebne jes przynajmiej 100m2 powierzchni użytkowej. Wyobrażmy sobie kwadrat 10x10m to olbrzymia przestrzeń która w wiekszości jest żle zagospodarowana. Według niektórych specjalistów jeżeli pokój ma rozmiar 5x5m to tak naprawdę wykorzystane jest 3,50-4m, reszta to nieużyteczna przestrzeń. Projekt nad którym pracowałem od dłuższego czasu przechodził mnóstwo zmian i poprawek aby uzyskać końcowy efekt. Powstał w ciągu kilku miesięcy na papierze oraz w programie do projektowania. Czemu wogóle go rozpoczęliśmy? To bardzo dobre pytanie. Chciałem zbudować mały dom do 50m2. Wychowałem się w 3 pokojowym mieszkaniu w 11 piętrowym bloku. Metraż 56m2, 2 małe pokoje, salon (jeżeli można go takim nazwać) oraz kuchnia, wc i łazienka. Szczerze mówiąc dla 4 osobowej rodziny ten metraż był w sam raz, ani za mało ani za dużo, ja z siostra mieliśmy oddzielne pokoje a rodzice jak to w naszym pięknym kraju mieli w salonie rozkładaną tapczano-wersalkę. Teraz przypomniało mi się w jaki sposób rodzice wykorzystywali niewykorzystaną przestrzeń, montowali tak zwane pawlacze, czyli półki w wolnej przestrzeni nad głową. To taka mała kropelka w morzu budownictwa mini czy tiny, maksymalne wykorzystanie miejsca.

Nasz projekt 35m2 będzie miał otwartą przestrzeń tak aby każdy mógł zaaranżować ją do swoich potrzeb, samemu wyznaczył ścianki działowe. Jedyną rzeczą jaką zrobimy to umieszczenie po jednej stronie wyjść wodno-kanalizacyjnych, dokładnie po lewej stronie po wejściu do mieszkania. Zrobilismy tak z prostej przyczyny aby oszczędzić materiały do instalacji, jezeli wszystko będzie na jednej scianie instalacja jest bardzo prosta. Czemu nie bojler tylko przepływowy podgrzewacz wody? Ktoś może powiedzieć że to dużo energii "ciągnie", zgadza się ale ile wykorzystamy tej energii? na zmycie naczyń czy codzienny prysznic, płacimy za tyle ile wykorzystamy. Po co trzymać nam w bojlerze 120 litrów nagrzanej wody, która po kilku godzinach musi być dogrzewana. Gwarantuje Wam że niższe rachunki wyjdą za przepływowy podgrzewacz wody niż za bojler.
W projekcie głównym ogrzewaniem będzie podłogówka elektryczna. Można pokusić by się na kominek z płaszczem wodnym ale niestety to wymaga ciągłego palenia, wolimy dodać kominek jako dodatek. Przy dobrym ociepleniu domu i wyeliminowaniu mostków termicznych, ogrzewanie podłogowe jest rozwiązaniem idealnym. Dodatkowo możemy ustawić czas rozpoczęcia nagrzewania, wracamy z pracy o 17 to ustawiamy sobie start ogrzewania o 16 i po wejściu do domu z pracy mamy cieplutko.
Do tych rozwiązań dochodziliśmy po przeanalizowaniu za i przeciw danych technologii. Sugerowaliśmy się także Waszymi mailami a otrzymaliśmy ich naprawdę dużo.
Kwestie prawne także zostały także sprawdzone i przeanalizowane:

1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:
2a) wolno stojących parterowych budynków rekreacji indywidualnej, rozumianych jako budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku, o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać jednego na każde 500 m2 powierzchni działki;

Niestety nie może to być dom mieszkalny; procedura prosta, wystarczą szkice, poglądowy projekt na mapce do celów lokalizacyjnych (koszt około 50zł). brak odbiorów, dziennika budowy. Nazwać takowy domek należy letniskowym. Nie można się tam zameldować, ale można zgłosić w gminie przydział numeru przypisanego do działki. Aktualnie nie ma obowiązku meldunek więc nie jest to aż tak dużym minusem przy ilości plusów które da nam budowa domu.

Jeżeli chodzi o ocieplenie naszego budynku to zdecydowaliśmy się na styropian, ponieważ płyty z wełny skalnej są bardzo drogie. Dobry styropian z wyższej półki jest naprawdę wytrzymały i bardzo doby jakościowo.

Wszystkie te aspekty pozwolą nam na zbudowanie domu 35m2 w stanie deweloperskim w cenie 35 maksimum 40tys złotych. Oczywiście cena nie obejmuje mediów.
Czemu tak tanio?
W tym projekcie uwzględniony jest tylko materiał na budowę, wszystkie prace musimy wykonać samodzielnie. Można powiedzieć że jest to taki duży zestaw klocków Lego tylko zamiast klocków są materiały budowlane. Budowa naprawdę nie jest trudna. Prosty przykład okno kosztuje 250zł a jaki jest koszt z montażem? 600zł, dlatego domy są w tak wysokich cenach. I jak to kiedys ojciec powiedział do syna na budowie: "Synu wykończeniówka jest po to żeby wykończyć klienta". Z tym się całkowicie zgodzę, stan surowy mieszkania 110m2 to 120tys zł (materiały 70tys) a wykończenie 120tys kolejne. Czyli 240tys z czego większa cześć to opłata pracy.
Nasz projekt cieszy się dużym zainteresowaniem i mam nadzieję że uda się go zrealizować. Wszystko w Waszych rękach gdy wystartujemy na wspieram.to
Nagrodami będą: instrukcje wydrukowane na papierze jak z klocków Lego, krok po kroku z dokładnymi wymiarami i listami materiałów budowlanych, dziesiątki godzin nagrane na placu budowy z praktycznego budowania.
Pozdrawiam serdecznie i czekajcie na kolejne newsy.
Na zdjęciu jak będzie wyglądał dom 35m2
Do wiadomosci obserwujących tag jakzmniejszycrachunki, hejterom lub nie zainteresowanym dziękuje za komentarze, nie musicie się wysilać i tracić waszego cennego czasu na wypociny :)
https://www.facebook.com/zbudujsamdom/
#jakzmniejszycrachunki #diy
polskaniemcy - Życie micro, jak my odnosimy się do tego tematu... W dzisiejszych czas...

źródło: comment_HjiCjakaRC5jDvJYTngp1a9367cyiKj3.jpg

Pobierz
  • 25
  • Odpowiedz
@polskaniemcy: Mam pytanie - jesteś architektem lub masz doświadczenie w konstrukcjach szkieletowych? Nie obraź się, ale przy wcześniejszym projekcie drewutni, to to tylko na ekranie monitora ma prawo stać stabilnie.
  • Odpowiedz
@polskaniemcy: Nie chcę żebyś to odebrał źle, bo sam bardzo mocno trzymam kciuki za samodzielnych majsterkowiczów, ale pytałem o doświadczenie przy konstrukcjach, bo wydaje mi się, że nie wiesz na co się porywasz. Myślisz, że złożenie takiej konstrukcji według projektu, to jak budowa z klocków lego - jak sam to nazwałeś. Nie mając pojęcia o konstrukcjach szkieletowych i samonośnych można popełnić masę błędów przy ich budowie, co może być po prostu
  • Odpowiedz
@polskaniemcy: Trochę po tym projekcie drewutni tak myślałem bo przyznam, że konstrukcyjnie (utrzymanie stabilności dachu) jest na poziomie kogoś kto nigdy takich konstrukcji nie budował.
  • Odpowiedz
@Analityk: zgadza się dla niektórych to śmiesznie mało a dla niektórych 35m2 to wystarczająco, każdy ma prawo do swojego zdania. Dla milionerów willa 400m2 to śmiesznie mało. Według mnie budujesz tyle na ile Cię stać :)
  • Odpowiedz