Wpis z mikrobloga

@fenr7r: problem w tym że taki płód jak go zostawisz samego sobie to spokojnie się rozwinie
wyobraź sobie taką sytuację: jest gość u którego na 100% stwierdzono całkowitą śmierć mózgu ale wiemy też na 100% że jak zostawimy go na aparaturze podtrzymującej życie przez kolejne parę miesięcy to na pewno wyzdrowieje i będzie normalnie funkcjonował. I teraz musisz dokonać wyboru: zabijasz czy nie? pozwoliłbyś komuś bez żadnych prawnych konsekwencji zabić kogoś
  • Odpowiedz
@fenr7r: no nie jego mózg nie żyje, czyli traktujemy go jakby go nie było w tym momencie więc według twojej opinii to ten gość nie istnieje nie?
po 2. mówisz o wykształceniu się mózgu czyli dokładnie który moment? czy mówisz o pierwszych komórkach nerwowych czy pełnym wykształceniu się mózgu? bo to drugie to niestety następuje dopiero jakoś przed trzydziestym rokiem życia.
  • Odpowiedz
@insanity1610: Jeśli jego mózg nie żyje, to nie może już wyzdrowieć, jest to sytuacja czysto teoretyczna, choc zastanowię się nad nia. A kiedy dokładnie wykształca się mózg to musisz się zapytać lekarza :P
  • Odpowiedz
@fenr7r: ta teoretyczna sytuacja ma za zadanie pokazać że nie ważne czy reszta ciała składa się z 5 czy 5 miliardów czy 5 pierdyliardów komórek to jeśli nie będziemy w to ciało ingerować z zewnątrz to będzie to w przyszłości normalny człowiek.

co do drugiej odpowiedzi to jest też taki problem że "umysł" wcale niekoniecznie musi się łączyć z mózgiem. Można np przyjąć że tak naprawdę nasz "umysł" składa się z
  • Odpowiedz
@fenr7r: Czucie to rozumiem przyjmowanie bodźców? bo jeśli tak to właśnie mamy podział: świadomość/świadome myślenie - mózg, czucie - dna bo tak naprawdę każda komórka jest wstanie przyjmować różne bodźce.
Jak dla mnie temat aborcji nie jest bardzo skomplikowany: po prostu jeśli coś bez zbędnej ingerencji z zewnątrz będzie w przyszłości normalnym, w pełni rozwiniętym człowiekiem to nie można tego zabijać. I tu właśnie jest też rola państwa, bo ma ono
  • Odpowiedz
@fenr7r: ale co to znaczy nieświadomie? że nie mogą świadomie wybrać co chcą zrobić po otrzymaniu danego bodźca?
normalny człowiek też często reaguje nieświadomie np. odruch bezwarunkowy czy reakcja źrenicy na światło
  • Odpowiedz
@insanity1610: Człowiek posiada pewnie "ja", czujesz, jakbyś siedział w ciel i nim sterował, to jest właśnie świadomośc. Poczytaj sobie o twardym problemie świadomości, ciekawa sprawa. Pewnie źle to wytłumaczyłem
  • Odpowiedz
@fenr7r: no ale pisałeś że byłbyś za wprowadzeniem aborcji do momentu wykształcenia się pierwszej komórki nerwowej , czy wtedy taki płód też ma już to "ja" zawarte w tej jednej komórce nerwowej? Zresztą podałem ci przykłady zachować na które nie masz żadnego wpływu i żadnej kontroli
  • Odpowiedz
@insanity1610: nie wiadomo czy ma czy nie, poniewaz nie wiadomo kiedy ten umysl powstaje dokladnie. Po prostu uważam, że usuniecie zarodka nie może yć kwalifikowane jako morderstwo, ponieważ nie istnieje człowiek(umysł) który jest mordowany.
  • Odpowiedz