Wpis z mikrobloga

Także tego... jeszcze raz wrzucam pytania i odpowiedzi z #ama z @lechwalesa. Tym razem wszystkie będą w jednym miejscu:

1. Wirtualnaoczywistosc: Czy jest Pan gotów poddać sie badaniu na wariografie i odpowiedzieć na pytania dotyczące ewentualnej współpracy?
ODP.: lechwalesa @Wirtualnaoczywistosc Jestem gotów natychmiast. Nigdy nie było zdrady.

2. blazejostm: Z jakim nastawieniem podchodzi Pan do memów z Pana udziałem?
ODP.: lechwalesa @blazejostm Nie zauważam. Jeśli nie może być lepiej, to może będzie śmieszniej.

3. quiksilver: Co jadł Pan dziś na śniadanie?
ODP.: lechwalesa @quiksilver Sam zrobiłem jajecznicę, z boczkiem, troszkę chleba. Sam sobie robię śniadanie, nie chcę budzić kochanej Żony

4. Bankierpl: Jak inwestuje Pan zarobione pieniądze?
ODP.: lechwalesa @Bankierpl Mam za dużą rodzinę, abym myślał o inwestycji.

5. Dect: W 1996 z polecenia prezydenta Kwaśniewskiego wszczęto postępowanie mające na celu wyjaśnienie kwestii wypożyczania Panu tajnych dokumentów podczas Pańskiej prezydentury. Dokumenty te miały dotyczyć Pańskiej agenturalnej współpracy z SB w latach 70. Jak pan skomentuje zarzuty zawarte w piśmie szefa MSW Siemiątkowskiego do prezydenta Kwaśniewskiego. (TU BYŁY DODANE SKANY PISMA)
ODP.: lechwalesa @Dect Chciałem poznać, w jaki sposób to jest wykonane, czy ten ubek którego uważałem za przyjaciela jest OK. Nie miałem czasu i dałem to do sprawdzenia. Dwa razy prosiłem o dokumenty i dwa razy otrzymywałem inne dokumenty. Kazałem zalakować. Jeśli u Kiszczaka są oryginały to powinny być kopie. W związku z tym nie było mojego zalecenia, ja nic nie niszczyłem, to były ksera.

6. Witam Panie Leszku, czy wybiera się Pan w najbliższym czasie na wakacje? Jeżeli tak to gdzie?
ODP.: lechwalesa @Smyrek3 Nie. Łączę przyjemne z pożytecznym, byłem teraz w Miami, miałem spotkania, a między spotkaniami pochodziłem po wodzie i opaliłem się.

7. virusman: Czy zona Pana Prezydenta Danuta dobrze gotuje?
ODP.: lechwalesa @virusman Chyba dobrze - widzicie jak wyglądam :-) Jest bardzo ambitna honorowa.

8. qwelukasz: Czy uważasz za właściwe, że głowa państwa lokuje pieniądze w bankach zagranicznych, wbrew polskiemu prawu?
ODP.: lechwalesa @qwelukasz Jestem przeciwko temu. A jeśli myślisz o mnie, to oddaję Ci te co mam wg Ciebie tak zdeponowane. Mam pieniądze tylko w Polsce.

9. qwelukasz: Za jakie zasługi w obozie w Arłamowie przyznano Ci prawo polowania z Kiszczakiem i 5-cio tygodniowy pobyt z całą rodziną, gdy innym odmawiano zwykłych widzeń?
odp.: lechwalesa @qwelukasz Nigdy nie byłem na polowaniu z Kiszczakiem. Nigdy. I zawsze lituję się nad zwierzakami. Nie byłem nigdy na polowaniu.

10. Vcx13: Ile Pan zarabia? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
ODP.: lechwalesa @Vcx13 Około 5 tysięcy miesięcznie.

11. kacikpro: Czy w młodości grał pan w piłkę? Jakiemu zespołowi pan kibicuje?
ODP.: lechwalesa @kacikpro Grałem, ale mam krótkie nogi i stałem na bramce i mało kto mógł mi strzelić. Zawsze kibicowałem Lechii. Jestem lokalnym patriotą i staram się być na najważniejszych meczach. Jestem kibicem i pozostanę nim

12. MastkowyDziadek: Jaki jest Pański stosunek do ministra Maciarewicza, jak się zmienił na przestrzeni lat, jak ocenia Pan jego działania?
ODP.: lechwalesa @MastkowyDziadek Gdyby Macierewicz robił to uczciwie, w dobrym kierunku to byłoby dobrze. Ale on idzie w złym kierunku. Trzeba by go zbadać. Tak samo myślą czasami o mnie. Ale jego nienormalność jest szkodliwa.

13. MirekMireczekMirunio: Dlaczego za czasów swojej prezydentury wypożyczył pan z IPN wszystkie dokumenty na swój temat i ich nie zwrócił?
ODP.: lechwalesa @MirekMireczekMirunio Tak. Chciałem poznać, w jaki sposób mnie wrabiają. I chciałem poznać agenta, czy on celowo to robił, czy też on sympatyzował. Po przegranym strajku musiałem znaleźć koncepcję - po strajku pojechałem do domu w Gdańsku, popatrzyłem na czołgi, patrzę ktoś idzie mi krótko na plecach i mówi: nie odwracaj się, dzisiaj będziesz aresztowany, schowaj się. Ostrzegł mnie. Do dzisiaj zastanawiam się, kto mnie ostrzegł? Kto to mógł wiedzieć? I faktycznie wieczorem mnie aresztowano. Przesłuchiwali mnie. I jeden z nich to był chyba on. Po 4 dniach aresztu wypuszczają mnie. A jeden z esbeków mówi: nie będzie miał Pan czym wrócić i daje mi bilety na jednym z nich jest nr tel. Ale nie dzwoniłem. Po 2-3 tygodnich wzywa mnie kierownik na stoczni, idę a tam siedzi ten Pan. I mówi: jestem z kontrwywiadu. Miałem taką koncepcję, żeby z nimi rozmawiać, z 5 spotkań było. On najeżdżał na bezpiekę i chciał sprawdzić, czy w Gdańsku nie mieszają się Żydzi, Niemcy... Tylko w to celował. To go interesowało.

14. maciekawski: Czy odpowie Pan na pytanie ś.p. Anny Walentynowicz odnośnie akcji z motorówką, czy będzie Pan dalej szedł w zaparte?
ODP.: lechwalesa @maciekawski Jeszcze raz powtarzam: esbecy to nie byli głupcy, to głupota i głupie myślenie. Nic takiego nie było. Jest opis świadków, którzy mnie wtedy pilnowali, jest wywiad z tymi ludźmi. Cały ten tekst przygotowała bezpieka i podrzuciła śp. Annie Walentynowicz, która to ogłosiła Światu. I chodzi ta wersja do dziś, a jest to nieprawda. Możecie to sprawdzić na moim blogu.

15. Wojcix: Czy mieszkanie na ul.Polanki 52 kupiłeś, czy otrzymałeś w darze i od kogo?
ODP.: lechwalesa @Wojcix Kupiłem, zapłaciłem 25 tys dolarów, ponieważ właścicielka uciekła do Niemiec. A dzisiaj jest to warte - mniej niż 5 mln dolarów bym się nie zgodził.

16. Markuth Gdyby Pan spotkał teraz panią Kiszczak to co by jej Pan powiedział?
ODP.: lechwalesa @Markuth Czy Pani to widziała, czy te dokumenty tam były, gdy znalazła Pani karton, czy one tam były? Nie mogę zrozumieć - Kiszczak był szefem wszystkich agentów, powinien być wściekły na nas. W stosunku do mnie użyto wszystkich zagrożeń szantaży, zamachów - wierzę w Boga. A Kiszczak był wściekły.

17. tomb170 Panie Prezydencie, czy wiedział Pan o "teczce" którą trzymał w domu Kiszczak?
ODP.: lechwalesa @tomb170 O tej nie wiedziałem. Zanim Kiszczak zabrał cokolwiek, to ona musiała tam być, musiała być weryfikowana. W moim przypadku weryfikacja była w Sądzie Lustracyjnym. Jesteśmy w stanie udowodnić, że te dokumenty zostały dorzucone, że do Kiszczaka torby dorzucono nowe dokumenty. Będę się pytał, czy jesteśmy w stanie w sądzie udowodnić i złożę ja w sądzie sprawę - wtedy im wybaczałem, ale teraz - w Wolnej Polsce - nie wybaczę. I jak to zrobili - ogłosili na cały Świat, podważyli moje imię! Nie daruję Wam tego! Jestem katolikiem, ale dla dobra Polski muszę to wyjaśnić.

18. Cacor: Czy pamiętasz, jak w styczniu 1971r. przyznałeś, że na żądanie SB dokonywałeś identyfikacji uczestników zajść grudniowych z fotografii i filmu? Czy teraz możesz podać powody tych działań?
ODP.: lechwalesa @Cacor Przestańcie się wygłupiać. Ja nie znałem wtedy ludzi. Klisze używano podczas mojego spotkania, ponieważ byłem na czole protestu. Wstrzymywałem ludzi strajkujących, a milicję mówiłem: odsuńcie się. Tam było tysiące ludzi. Mgła. Ja nie znałem nikogo.

19. virusman: Ktore miejsce woli Pan Prezydent: Gdansk, Arlamow czy Miami?
ODP.: lechwalesa @virusman Wszystkie te miejsca, ale Gdańsk to moje miasto z wyboru, nie zamienię go na inne miejsce. Arłamów jest piękny, dobry klimat, nie ma chemii. Oczywiście moja żona nie chce tam jeździć. A ja z kolei tam się czuję dobrze. Miami bardzo lubię, mocne fale na oceanie.

20. Wojcix: 9-ego grudnia 1980r przyznano „Solidarności” pierwszą nagrodę – 30 tyś. USD. Co zrobiłeś z tymi pieniędzmi?
ODP.: lechwalesa @Wojcix Ja w tamtym czasie napisałem tekst do wszystkich banków - wszystko, co przychodzi na moje nazwisko, oddaję Związkowi. Potem mnie zamknęli w internowaniu i nie wiem, co się z tym stało. Oddawałem decyzje gdzie indziej.

21. Crocop997: Czy gdyby faktycznie Pan donosił, przyznałby się Pan do błędu?
ODP.: lechwalesa @Crocop997 Oczywiście. Nie gniewajcie się, ja byłem za odważny. Kto by na waszym miejscu wszedł na milicję i przemawiał? Jeśli dyrekcja oglaszała że będzie płaciła tylko strajkującym, a ja musiałem załatwić pieniądze ze wszystkich parafii dla strajkujących. Kto by to zrobił? Gwiazda? Borusewicz? Walentynowicz? Kto miał tyle odwagi? Byłem za odważny i to mnie tak dzisiaj kosztuje. Po przegranym Grudniu poprzysiągłem sobie - ja tu jeszcze wrócę! Kiedy zauważyłem, że nie mamy szans na zwycięstwo, uznałem że trzeba to jak najszybciej skończyć, bo nas wykończą. Hamowałem walkę się wydaje, ale tylko dlatego, aby walczyć mądrze. 1200 postulatów - ludzie! Dlatego w 1980 wiedziałem, jak to zrobić. Tylko dzięki otarciu z Bezpieką było to potem możliwe. Ale nigdy nie donosiłem. Chciałem ich zrozumieć, dlaczego nie chcą oni wolnego kraju? Wg mnie 60% bezpieki to byli patrioci - mówię to po raz pierwszy. Oni nie wierzyli, że Związek Radziecki nas nie zaatakuje, bali się interwencji, że zakończy się masakrą i dlatego nie można pozwolić Wałęsie.... Pokazali im rakiety wycelowane w polskie miasta. Straszyli ich, mówili - nie podskakujcie! W tym rozumieniu byli patriotami, że nie chcieli inwazji. Dlatego ja im wybaczam. Tym patriotom. Wojna skończona. Budujmy Polskę.

22. MarianoaItalian: Za co nie lubił Pan Aleksandra Kwaśniewskiego ?
ODP.: lechwalesa @MarianoaItaliano Udaje mądrzejszego ode mnie, ma co prawda lepsze wykształcenie. Ale powinien był zrozumieć, że mogłem naprawić Polskę, mógł poczekać jedną kadencję, bym rozwiązał parę rzeczy. Do wyborów dorzucono 1 mln głosów, o czym wiem, takie szanse miał każdy z nas. Nie dopilnowałem najprostszych elementów wyborczych, dlatego przegrałem. Powinien był odpuścić. Przeszkodził mi. Zagrał nieczysto. W studio zachował się chamsko. A ja mu chamsko odpłaciłem i to mnie kosztowało. Los tak chciał.

23. Puls_Biznesu: Jak ocenia Pan efekty Planu Balcerowicza?
ODP.: lechwalesa @Puls_Biznesu Popierałem, ale miałem rację, dzisiaj też tak myślę, propoponowałem aby on miał brata bliźniaka, żeby za nim szedł i uruchamiał biznesy np. w oparciu o PGR i inne zakłady pracy czy stocznie, proponowałem mu to, żeby wykorzystał te moce. Nie posłuchał mnie. Zabrakło drugiego elementu. Polska by inaczej wyglądała dzisiaj.

24. alinka123: Czy wspiera Pana żona? Co sądzi o tej całej sprawie?
ODP.: lechwalesa @alinka123 Muszę powiedzieć, że wspiera, ale jest zbyt opiekuńcza i bardzo mnie wspiera i za bardzo chce to przejąć.

25. Kapitalis: Co zrobiłeś z 60 tyś. USD nagrody szwedzkiej prasy, które miałeś przekazać na Panoramę Racławicką, lecz nigdy nie przekazałeś?
ODP.: lechwalesa @Kapitalis Człowieku młody, była tak rzecz, ale był warunek, dostaniesz pieniądze jak przyjedziesz, a ja nie mogłem. I chyba te pieniądze przepadły. Wszystko co otrzymałem, możecie znaleźć na Jasnej Górze i będę nadal tam oddawał niezależnie od wartości. Sprzedać nieładnie. Możecie to zwiedzać, wszystko tam jest.

26. Bongletoo: Czy identyfikuje się Pan z Komitetem Obrony Demokracji?
ODP.: lechwalesa @Bongletoo Tylko w tym znaczeniu, że cieszę się z tego, że ludzie się organizują, walczą o demokrację. Zlekceważyliśmy ostatnie wybory, dopuściliśmy do nieczytelnych wyborów. A dlaczego tak się stało? Wg mnie większość ludzi nie poszło do wyborów - ponieważ nie znają się na tym, uznali że w Polsce jest dobrze, to po co iść do wyborów, że jeszcze coś zepsuję... Jak jest diagnoza dobra, to trzeba to jakoś wyleczyć.

27. GrzyBeeeeeK: Jest Pan za przyjmowaniem uchodźców?
ODP.: lechwalesa @GrzyBeeeeeK Na dzisiaj są dzieci, musimy ich przyjąć. Ale przede wszystkim musimy im zrobić porządek w ich krajach, aby tam wrócili. Wniosek: jak otwiera się się granice, to trzeba mieć pomysł na takie zdarzenia. Trzeba przygotować świat na takie możliwości. Dzisiaj wszystko składamy w różnych miejscach świata, można iść za ludźmi. Jutro lekarze powiedzą nam: pan Bóg dał nam cały świat, jak chcesz długo żyć, to musisz cały świat przejść. I przepiszą każdemu trasę, jak ma iść. Na bazie tych problemów powinniśmy przygotować świat.

28. MarianoaItaliano: Czy wspierał Pan robotników strajkujących w 1976 w Radomiu ?
ODP.: lechwalesa @MarianoaItaliano Radom mnie uratował. Pracowałem wtedy w Zrembie - przyszło do mnie dwóch esbeków, nadal żyją. Był taki czas kiedy rozmawialiśmy - czy możemy nadal rozmawiać? Odpowiedziałem - nie będę z wami rozmawiał, niszczycie zaufanie ludzi, za chwilę będziemy mieć powtórkę z grudnia. Wyrzuciłem ich. I właśnie Radom mnie uratował. Dziękuję Radomowi. To mnie uratowało.

29. MarianoaItaliano: Czy obiecane 100 milionów było obietnicą bez pokrycia ?
ODP.: lechwalesa @MarianoaItaliano Nie. Chciałem dokonać prywatyzacji. Przewidywałem, że powiecie że złodzieje okradli nas. Chciałem uruchomić pożyczkę dla obywatela, żeby sprywatyzować. Pod to chciałem uruchomić pożyczkę 100 mln. Taki był pomysł. Myślałem, że połowa z was nie weźmie, a drugiej się nie da. Ale to i tak by był sukces. Chciałem system prezydencki, nie daliście mi, wybraliście Kwaśniewskiego.

30. hohohohoho: Jak sie pan czuje jako nasz bohater narodowy?
ODP.: lechwalesa @hohohohoho Nie chciałem być bohaterem narodowym, jestem prosto i ambitnie wychowany. Staram się robić to dobrze. Jednocześnie boję się trochę Pana Boga i mojej Żony. To mi pomagało, było 5 zamachów na moje życie. Są świadkowie. Zgłosiłem to do IPN, ale oczywiście oni tego nie wyjaśniają. W moich sprawach nic nie rozwiązali.

#lechwalesacontent #lechwalesa
  • 7
  • Odpowiedz
Powiem wam jak to AMA powinno zostać przeprowadzone. Dzisiaj o 10:00 powinno być tylko zadawanie pytań (jak wiemy było ich bardzo bardzo dużo i wiele z nich się powtarzało a niektóre były kretyńskie jak czy wolisz cole czy pepsi), następnie administracja lub sam LW powinien zebrać te najważniejsze i w ciągu 2-3 dni odpowiedzieć na nie i wkleić je np na mirko lub jako osobny wykop z odpowiedziami, i to miałoby sens
  • Odpowiedz