Wpis z mikrobloga

@planet3437: Budżet obronny nie zakłóca pozostałej części budżetu Polski. Poza tym nie zgodzę się z tym - bez modernizacji dojdzie do zapaści i przemysłu zbrojeniowego i wojska. Przywrócenie odpowiedniego poziomu po kilku latach zastoju/degradacji jest o wiele bardziej kosztowne niż utrzymanie odpowiedniego poziomu wojska.

I jeszcze jedno - budżet obronny nie przekracza 2% PKB co jest uznawane za bezpieczny poziom wydatków. Rośnie i maleje razem z rozwojem całej gospodarki.
@dziadekwie: Obniżenie podatków (takie posunięcie należy uznać za "wydatek" ze strony państwa) i stworzenie odpowiednich warunków do prowadzenia działalności gospodarczej, szybszy rozwój infrastruktury drogowej i kolejowej (+ uwolnienie rynku), zmniejszenie zadłużenia (teraz poważniejszy wstrząs i wskakujemy na nowy próg ostrożnościowy), budowa elektrowni atomowej + stopniowe uniezależnianie się od dostaw gazu z Rosji (gazoporty, wydobycie gazu łupkowego - dalej nie wiadomo do końca ile go jest), przydałoby się coś zrobić z systemem
Jeśli sprzęt zostanie wyprodukowany w Polsce to zgoda, ale obydwoje dobrze wiemy że część zakupów zostanie zrobiona za granicą co zasili defacto gospodarkę producenta a nie naszą.


@planet3437: Przykładem na to jak to będzie wyglądało niech będzie przetarg na śmigłowce wielozadaniowe w liczbie 70 sztuk - będą produkowane w Polsce. Dwie firmy już mają tutaj zakłady, a jeżeli wygra 3 to:

Firmy Eurocopter oraz Turbomeca (Safran) zapowiedziały dzisiaj zawarcie umowy o