Wpis z mikrobloga

#bitcoin #kryptowaluty

@H4ctor

1. Jaki jest najbezpieczniejszy sposób przechowywania btc, mógłbyś go opisać albo wysłać do wyczerpującego źródła z krok po kroku wytłumaczonym jak się zabezpieczyć :)
- To zależy o jakich sumach rozmawiamy. Do małych kwot zwykły portfel BTC na telefon komórkowy w zupełności wystarczy. Do większych kwot lepiej skorzystać z portfela na kartce papieru lub dystrybucji linuksa.

Napisałem jakiś czas temu bardzo precyzyjną instrukcję przygotowania knoppixa do tego celu.  https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php?f=21&t=12642

Chociaż obecnie lepszym rozwiązaniem może być dystrybucja Tails (zrobiona z myślą o prywatności, ma zintegrowanego klienta).

Do naprawdę dużych sum zalecam portfele sprzętowe. Jeśli twoja inwestycja uzasadnia wydanie 400zł na bezpieczeństwo to najlepszym wyborem jest Trezor. Istnieje tańsza (chć wciąż przyzwoita) alternatywa o nazwie Ledger Wallet.

2. Jak z paperwalleta wrzucić btc do standardowego walleta może być bitcoin-qt

Bitcoin-qt (a właściwie obecnie Bitcoin Core) wymaga do tego ogarnięcia wydawania poleceń z linii komend, jeśli nie wiesz co to jest i jak to ugryźć, to się za to nawet nie zabieraj. Najprostszą metodą jest użyć odpowiedniej funkcji portfela Mycelium na telefon komórkowy - paper wallet posiada kod QR który można zczytać i zaimportować. Jeśli z kolei paper wallet składa się z seeda (czyli zestawu słów a nie klucza prywatnego), to mycelium również posiada funkcję importu tego rozwiązania.

3. Czym się zajmujesz? Skąd masz taką wiedzę o kryptowalutach?

Nie posiadam żadnego wykształcenia w programowaniu/informatyce jeśli o to pytasz - komputerami i technologią od zawsze interesowałem się wyłącznie hobbystycznie.

Jeśli chodzi o wiedzę o kryptowalutach, to po pierwszym zetknięciu z BTC zanurzyłem się na wiele godzin w wiki (https://en.bitcoin.it/wiki/Main_Page) aż, znalazałem odpowiedzi na nurtujące mnie pytania (mining, zasady emisji, działanie blockchaina, zazębienie interesów różnych stron) , i doszedłem do wniosku że mam w łapach skarb, którego nikt w moim środowisku nie docenia.

4. Skąd czerpiesz źródła wiedzy, jakie strony fora itp?
Reddit,  obecnie /r/btc /r/bitcoinxt /r/bitcoin_uncensored

Kiedyś korzystałem, z /r/bitcoin, ale od kiedy wprowadzono tam cenzurę (którą się bardzo brzydzę), omijam tego suba szerokim łukiem.

5. Twoi guru BTC czy kryptowalut? :)
Nie uznaję żadnych guru. Ale bardzo lubię czytać wypowiedzi Gavina Andersena oraz Mikea Hearna (nawet jeśli w tym drugim przypadku z tekstu wylewa się gorycz i rozczarowanie) - mamy podobną wizję rozwiązywania problemów i ogólnej przyszłości BTC

6. Które rozwiązanie najbardziej Ci odpowiada z tych zaproponowanych co do zwiększenia wielkości bloku?

Elastyczny rozmiar uzależniony od zapełnienia ostatniego 1000 bloków - chroni zarówno przed tworzeniem megabloków jak i zapewnia lekkie (ale nie mocne) parcie na opłaty transakcjyjne

7. Wyjaśnienie laikowi fukcji skrótu na chłopski rozum :D

Weź jakąś liczbę,  podziel ją bez reszty (czyli odrzucając to co po przecinku) , pomnóż, dodaj coś, znowu podziel itd. W rezultacie dostaniesz liczbę (być może znacznie mniejszą) która ulegnie kompletnej zmianie jeśli oryginalna liczba zmieni się w jakikolwiek sposób.

8. Jaką publikacje/książkę warto przeczytać aby lepiej zrozumieć kryptowaluty jak działają?

Polecam opracowania Bank of England.

www.bankofengland.co.uk/banknotes/Pages/digitalcurrencies/default.aspx

Czytałem jedno z nich i mogę powiedzieć że zostało mapisane przez prawdziwego fachowca w jasny i przystępny sposób.

PS Ja Ci tych pytań mogę słać godzinami :D nie będziesz się nudzić w szpitalu :P

Wal śmiało, czasu mam pod dostatkiem.  

@m00n
Szybkie pytanie, jakie alty polecasz, w których widzisz potencjał na long term.

Do spekulacji: Ethereum. To nie jest kolejny klon BTC, tylko posunięcie całej idei o jeden krok na przód - od kryptowaluty do zdecentralizowanego komputera na który można pisać programy. Mam wątpliwości czy będzie użyteczne walutowo, ponieważ developerzy zmieniają emisję wedle dwojego widzimisię. Nie ma przez to stałego limitu monet w obiegu, ale ponieważ ether jest potrzebny do wszystkich projektów jako opłata, popyt ze strony instytucji budujących na tej platformie będzie zapewniony.

W związku z możliwością migracji od BTC do innych krypto ze względu na rosnące opłaty, zakupiłem też trochę LTC oraz DASH, ale zakładam, że BTC zwiększy blok i wielkich zysków na tych dwóch altach nie będzie. Ale jakby co to trzymam.
  • 12
  • Odpowiedz
@McGravier: Nie chodzi mi nawet o spekulacje ale inwestycje typowo długoterminową. Kupuję dziś i za 5 lat odkopuję portfel. Ethereum, Dash, LTC są dosyć oczywiste i już sporo na rynku. Chodziło mi bardziej o coś do dopiero raczkuje a widzisz w tym potencjał, coś co jest niedowartościowane i w totalnym dołku, może nawet uważane przez niektórych za shitcoin :) Moje typy (poza tymi co podałeś to NXT, HZ, BURST) z LTC
  • Odpowiedz
@m00n: Nope, studiowałem żywienie człowieka. Ekonomia to dla mnie hobby tak samo jak technologia/komputery itp.

Z kryzysem 2008 moim zdaniem było tak, że patologie nagromadziły się w mniej lub bardziej naturalny sposób, ale nie pozwolono mechanizmom rynkowym na selekcję i eliminację złych aktorów. W rezultacie, czeka nas kolejny kryzys, którego mechanizm może być inny, ale podstawowe przyczyny będą takie same. Możliwe także, że środkinzaradcze pt. Ujemne stopy procentowe i quantitativee easing
  • Odpowiedz
Nie posiadam żadnego wykształcenia w programowaniu/informatyce jeśli o to pytasz - komputerami i technologią od zawsze interesowałem się wyłącznie hobbystycznie.


@McGravier: well m8, wyrazy uznania za poziom wiedzy

Jeśli chodzi o wiedzę o kryptowalutach, to po pierwszym zetknięciu z BTC zanurzyłem się na wiele godzin


@McGravier: kiedy to było? Rok.
  • Odpowiedz
7. Wyjaśnienie laikowi fukcji skrótu na chłopski rozum :D

bierzesz książkę i przepisujesz z każdej strony pierwszy znak, powstały ciąg to wynik bardzo prostej funkcji skrótu :) znikome są szanse że inna książka będzie miała taki sam wynik a ingerencja w tekście źródłowym i wydanie przez innego wydawcę przesunie litery i wynik będzie całkiem inny. W moim przykładzie zamiana jednej litery nie zmienia wyniku ale w powszechnych funkcjach skrótu oczywiście zmienia to
  • Odpowiedz
@Kavelach:
Pisząc "aktorów" miałem na myśli, instytucje sektora bankowego, które sprzeniewierzyły fundusze a potem zostały wyratowane wsparciem państwowym - USA wydały na ten cel 700mld dolarów. A wyratowane banki wkalkulują w modele ryzyka fakt, że następnym razem również będą mogły liczyć na państwową pomoc.
  • Odpowiedz
@m00n:

Nie chodzi mi nawet o spekulacje ale inwestycje typowo długoterminową. Kupuję dziś i za 5 lat odkopuję portfel. Ethereum, Dash, LTC są dosyć oczywiste i już sporo na rynku. Chodziło mi bardziej o coś do dopiero raczkuje a widzisz w tym potencjał, coś co jest niedowartościowane i w totalnym dołku, może nawet uważane przez niektórych za shitcoin :) Moje typy (poza tymi co podałeś to NXT, HZ, BURST) z LTC
  • Odpowiedz
@McGravier:

Chociaż obecnie lepszym rozwiązaniem może być dystrybucja Tails (zrobiona z myślą o prywatności, ma zintegrowanego klienta).


Wydaje mi się że połączenie bitcoina i tora, nie zwiększa bezpieczeństwa naszych środków, a wręcz przeciwnie. Słyszeliśmy przecież o przypadkach utracenia bitcoinów przez ludzi korzystających z blockchain.info i tor. Atak jak dobrze pamiętam, polegał na tym że atakujący ustawił kilka swoich zmodyfikowanych węzłów sieci TOR, które przejmowały dane użytkowników. Nie jestem pewien czy takie
  • Odpowiedz
@McGravier: Jeszcze jedno pytanie. W tym tekście odnośnie linuxa i multibita, dlaczego akurat wybrałeś dystrybucję knoppix, a nie debian, ubuntu, centos etc?
  • Odpowiedz
@adrix: Sama sieć BTC jest tak skonstruowana, że nie jest to problemem (protokół zignoruje zakłamane informacje). Nie jest to też problemem, jeśli komunikujesz się z drugą osobą przez ssl/tls z certyfikatem (kiedy w przeglądarce widzisz zieloną kłódkę obok adresu).

Ogólnie przy BTC w najgorszym scenariuszu atakujący może co najwyżej uniemożliwić rozgłoszenie transakcji, bądź zablokować pojawienie się potwierdzeń. Nie wyda naszych BTC bo klucz prywatny w większości portfeli nie opuszcza komputera
  • Odpowiedz