Wpis z mikrobloga

@methanex: Stopnie wysmażenia steka



Blue (stek lekko obsmażony z każdej strony – mięso w środku surowe i ciepłe). Smażymy w temperaturze ok. 38 st. C. To wysmażenie można wykonać tylko na patelni, podsmażając steka dwa/trzy razy i w przerwach odstawiając go w ciepłe miejsce by białko się nie ścinało, a mięso nabierało temperatury.

Rare (słabo wysmażony) – mięso czerwone w środku z rozpoczętym procesem ścinania białka, czerwone ‘krwiste osocze’. To wysmażenie
  • Odpowiedz
@methanex: Po pierwsze niech odstoi i nabierze pokojowej temperatury, potem wjeb go na pół minuty z każdej strony na rozgrzaną patelnię jak sam ogień piekielny a na końcu zjedz aż Ci pitok odleci. Jak zdejmiesz z patelni to nie kładź na talerz jak jakiegoś placka tylko kratkę/sitko żeby sobie odpoczął. No i nie nakłuwaj go pod żadnym pozorem
  • Odpowiedz
@methanex: Medium (średnio wysmażony) – osocze po naciśnięciu jest juz brunatnawe, mięso jeszcze bardziej jędrne. Temperatura w środku 56-62 st. C. Orientacyjny czas ‘dopiekania’ ok. 14-15 minut.

Medium Well (dobrze wysmażony) – temperatura w środku 64-68 st. C – osocze jest juz brunatne i jest go mało. Kolor mięsa przechodzi z jaskrawego w brunatne. Pod dotknięciem stek jest twardawy i elastyczny. Orientacyjny czas ‘dopiekania’ ok. 18 minut.

Well done (bardzo dobrze
  • Odpowiedz
@unstyle: Co Ci sól zrobi?o_O Przecież dlatego smażysz w wysokiej temperaturze żeby wszystkie soki uwięzić w środku i tak jak najbardziej solimy steki PRZED smażeniem. Pieprz tez nie jest problemem, ja zawsze doprawiam steki tuz przed wrzuceniem na patelnie i zawsze wychodzą jak trzeba.
  • Odpowiedz
@methanex: @unstyle: Ja z kolei znam dwa sposoby solenia steków:
1. Solenie sekundy przed smażeniem.
2. Solenie na 1h x cal grubości przed smażeniem.

Nie bójcie się przetestować obu bo według mnie właśnie na testowaniu na własnej skórze różnych pomysłów polega nauka gotowania:)
  • Odpowiedz