Wpis z mikrobloga

Polskie prawo jest chore ....
Prawo jest złe, ale musimy wiedzieć jakie jest, by móc je zmieniać! Co trzeba mieć we wniosku, by uzyskać pozwolenie w WKZ na poszukiwania zabytków z użyciem wykrywacza metalu??? Dajemy przepis i komentarz do znowelizowanej właśnie Ustawy o zabytkach i Rozporządzenia z 2015 r. regulującego kwestie poszukiwań (nowe prawo mamy w mocy od 30 listopada 2015 r.):
1. 82 złote (opłata skarbowa) za wydanie decyzji administracyjnej.
2. Napisanie wniosku z danymi wnioskodawcy.
3. Podanie obszaru ze współrzędnymi geodezyjnymi.
4. Podanie terminu dla przewidywanych poszukiwań.
5. Uzasadnienie dla planowanych działań.
6. Program poszukiwania zabytków i pisemne zgody wszystkich właścicieli działek, na których będą prowadzone poszukiwania.
7. Oczekiwanie do jednego miesiąca (zgodnie z KPA)
8. Po wydaniu decyzji, oczekiwanie na uprawomocnienie się decyzji (dwa tygodnie).
Gdzie składamy wniosek? Do stosownego urzędu konserwatorskiego, zazwyczaj najbliższej delegatury WUOZ, ale granice kompetencyjne zazwyczaj nie są podane na archaicznych stromach WKZ-tów, więc trzeba się domyślić, gdzie to znaleźć lub zadzwonić do centrali (my polecamy serwis mapowy NID, mało intuicyjny, ale jak się nie ma co się lubi....)
Oczywiście, w praktyce bywają komplikacje z decyzjami na poszukiwania i dlatego trzeba się odwoływać do ministra kultury, sądów administracyjnych, ale warto to robić. Warto znać swoje prawa i wymagać, by były przestrzegane!
Nowe Rozporządzenie:
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20150001789
P.S.
W przypadku odmownych decyzji, pomożemy w napisaniu odwołania tam gdzie trzeba:) Powodzenia!
#wykrywaczmetalu #prawo #archeologia
  • 10