Wpis z mikrobloga

Galaktyka Andromedy i Galaktyka Trójkąta z wczorajszego wieczoru, a w zasadzie sprzed jakichś odpowiednio 2,5 oraz 2,9 milionów lat świetlnych ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Robione za statywu.

30x13sec, ISO 3200, f/2,8

#sakowisz - Postanowiłem, że pod tym tagiem będę wrzucał swoje zdjęcia, tak więc jeśli chcesz - obserwuj (nie wiem, czy będą jacyś chętni ( ͡° ͜ʖ ͡°) )

Mój flickr

#astrofoto #astrofoto #kosmos #fotografia #kosmos
giebeka - Galaktyka Andromedy i Galaktyka Trójkąta z wczorajszego wieczoru, a w zasad...

źródło: comment_2AfrBsWxuXfjY2Mjo3kYzliJ7eDG1wI4.jpg

Pobierz
  • 12
  • Odpowiedz
@giebeka: pytanko, jak zrobiłes te klatki że nie są rozjechane bo 30 razy 12 sekund to powinny chyba się przesuwać w czasie kadry, robiłes w raw i potem składałeś czy jpeg, jakich programów do obróbki użyłeś?
  • Odpowiedz
@cruc: Photoshop, 30 zdjęć jest zestackowanych (wyrównanych i nałożonych na siebie) w celu redukcji szumów. Te galaktyki są dość blisko północnego bieguna niebieskiego (gwiazdy polarnej), czyli aż takich dużych "rozjechanych gwiazd" nie ma - choć jak się przyjrzysz to trochę je widać. Wszystko robione w rawach.
  • Odpowiedz
@cruc: W przypadku gwiazd najpierw wyrównujesz je opcją "Auto wyrównanie warstw" lub jak są problemy to wyrównujesz je ręcznie. Potem tworzysz obiekt inteligentny z warstw, które chcesz zestackować i ustawiasz odpowiedni "Tryb stosu" w ustawieniach obiektu inteligentnego.
  • Odpowiedz
@giebeka: Nigdy nie robiłem zdjęć nieba w celu złożenia z nich jednego zdjęcia, głównie timelapsy. Więc celowałem w najmniej zaszumione jedno zdjęcie, przy jak najdłuższym czasie naświetlania, jednocześnie unikając poruszeń.
Ciekawi mnie jaki jest minimalnypróg naświetlenia zdjęcia, tak aby przy stackowaniu powiedzmy 50 zdjęć, po 1s każda, uzyskać zadowalający efekt. Jest to wogóle możliwe?
  • Odpowiedz
@blutusz: Stackowanie nie doda jasności zdjęciu, jednak ładnie je odszumi. Zakładając, że ma się super matryce w aparacie i bardzo jasny obiektyw można by spróbować zrobić zdjęcie na najwyższym ISO i możliwe, że z tym czasem 1s by się udało.
W dodatku robi się również tak zwane flaty, biasy i darki - czyli np. robisz jeszcze zdjęcia na takich samych ustawieniach i w takiej samej temperaturze jak oryginalne zdjęcia gwiazd
  • Odpowiedz
@giebeka: Sony a7s here ( ͡° ͜ʖ ͡°) Nie przyszło mi na myśl podbicie ISO, ale to pewnie przez gorączkę. Teraz pozostaje mi poczekać na bezchmurne niebo, znaleźć jakiś fajny obiekt i zrobić mały eksperyment na 135mm ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz