Wpis z mikrobloga

Potrzebuję pomocy, w kwesti transformatora. Do projektu słuchawkowego wzmacniacz lampowego potrzebuję transformatora o parametrach 15-18VA, napięcie wtórne 20-24v, (optymalnie 22v), 0,8A. Idealnie nadaje się do tego wzmacniacz indela 18/14 o parametrach 18VA, 22,5V, 0,8A, ale ponieważ muszę przycebulić na kosztach wysyłki, pytanie:
Czy zamiast 18/14 indela, mogę kupić coś takiego:
https://sklep.avt.pl/transformator-tmbz-zalewany-230v-24v-0-83a.html
czyli 20VA 24V, 0,8A.

Przekraczam wartości zalecane (20VA), czy ma to jakieś znaczenie w przypadku lampowego wzmacniacza słuchawkowego?

#elektronika
#elektroda
  • 34
@Tymian: Czyli w tym wypadku taki zasilacz zalewany jest lepszy od zwykłego z nawiniętymi zwojami na wierzchu? Podejrzewam (słusznie lub nie), że i tak z 24V napięcia wtórnego zrobi się około 22V w wyniku strat?
@Tymian: Ahhh, przeczytałem w opisie konstrukcyjnym wzmacniacza gdzieś tutaj: http://serwis.avt.pl/manuals/AVT2928.pdf że transformator o napięciu 24V pod obciążeniem daje 22V.
Zastanawiam się jakie przewody zamówić. Wystarczy przewód 0,4mm2 z izolacją? No i głupie pytanie, ze złącz rca ma iść jakiś lepszy kabel głośnikowy, czy zwykły np ten 0,4mm2 z izolacją?
@Tymian: Nie przejmuję ;)
Doradź mi proszę jak to jest z tymi kablami ;) Muszę podłączyć potencjometr, gniazdo na słuchawki + gniazdo rca, diodę na przód obudowy, jeden LM317 na radiator oraz całość pod ten transformator. Nie wiem czy gniazda rca łączyć przez jakiś specjalny kabel słuchawkowy?
@Tymian: wzmacniacz w klasie A, więc cały czas przechodzi prąd. Zasilanie lampy. Na zdjeciu właściwie w tym samym projekcie:
http://forum.mp3store.pl/uploads/monthly_02_2014/post-53969-0-03152400-1392321069.jpg

Odnośnie wzmacniacza: http://serwis.avt.pl/manuals/AVT2928.pdf
Na lampie około 7V, napięcie anodowe bez lampy 85-90V. Wzmacniacz tylko na słuchawki więc moc raczej niewielka, minus taki, że wzmacniacz traci dużo ciepła i energii z powodu klasy A (radiatory nagrzewają się do około 70 stopni).
@Tymian: Wziąłem 3x1mb 2,5mm tylko dalej nie wiem jak to jest z tym sygnałem z tyłu złącz rca i z sygnałem na jack słuchawkowy z przodu. Czy zwykły miedziany kabel czy jakiś pseudo audiofilski rodem z modyfikacji kabli słuchawkowych... Dlatego z tym jeszcze poczekam.
@boa_dupczyciel: ładne. Zamówiłem już obudowę zwykłą metalową czarną z AVT. Niestety nie mogę dać lampy na górę, bo wyglądałoby to nieciekawie. Trochę żałuję, że kupiłem gotową obudowę, bo teraz chcę na boki nawkręcać jakieś drewno, niezbyt gruby kawałek bejcowanej i lakierowanej deski, na górę blachę nierdzewną szlifowaną i front również z takiej blachy (otwory na potencjometr, diodę i jacka zrobię wiertarką według szablonu wyciętego z lasera).
@boa_dupczyciel: zauważyłem po lepszym przyjrzeniu się.
Biję się w kwestii obudowy. Zamówiłem coś takiego:
https://sklep.avt.pl/obudowa-metalowa-t73-180x80x240.html
ale teraz doszedłem do wniosku, że nie nadaje się to do niczego i chyba anuluję to zamówienie. Tył chcę zrobić ze sklejki (łatwo wyciąć na laserze otwory na zasilacz i rca), a tutaj niestety będę musiał też robić otwory w metalowym tyle, wiertarką, więc mija się to z celem. Boki chcę zrobić drewniane, na górę i
@boa_dupczyciel: W teorii wydaje się w miarę proste: jakaś podstawa z aluminium (ceowniki?). Wywiercone otwory na wentylację, deski po bokach, tworzące z tyłem i frontem sztywną konstrukcję, na górę blacha nierdzewna szczotkowana.
@tom1988: Kupione ;) Zobaczę jak będzie to wyglądało, prawdopodobnie przetnę na pół, góra będzie posiadać tylko boki na mocowania na nierdzewną blachę szczotkowaną, dół będzie podwójny z nawierconymi otworami do chłodzenia i na śruby. Nie wiem jeszcze jak z frontem, ale chyba też blacha nierdzewna, choć przydałby się jakiś gruby kawał aluminium lub innego metalu (srebrny). Na początku odpalę wzmacniacz bez drewna po bokach.