Wpis z mikrobloga

@mroz3: Normalka Capacitor Plague to się nazywa. Kondensator jest takim elementem, któremu najłatwiej planować zużycie. Powiedz mi jak monitor jest w pozycji pracy to kondensatory są na górze płytki tak żeby leciało na nie cieple powietrze?
@CrazyBaran: tak te spuchniete sa na samej gorze a dodatkowo po podlaczeniu slychac taki no nie wiem syk, brzęczenie w kazdym razie jestem zdania ze monitor nie powinien takich dzwiekow wydawqc ale jak zauwazyles spuchly te u samej gory
@mroz3: Dobre pytanie, jakiś proces technologiczny podczas montażu. Może jakieś kable były do tego przyklejone żeby się łatwiej składało, albo nóżki elementu nie miały blokady w PCB to wtedy podczas lutowania by wypadały to się przykleja.
@mroz3: Silikon daje się po to żeby się kondensatory nie kiwały podczas przenoszenia urządzenia. Jak się kondensator kiwa, to uszkadza lut na nóżkach, a jak taki lut na nóżkach jest uszkodzony to ma większy opór więc zaczyna się przez to wydzielać ciepło przez które dochodzi do wygotowania elektrolitu i w efekcie spuchnięcia kondensatora.

@CrazyBaran: Jak się elementy THT ręcznie umieszcza na płytce do lutowania "na fali" to nie zabezpiecza ich
@CrazyBaran: Czemu tylko niektóre to Ci nie powiem bo co miał producent na myśli to nie mam pojęcia. Wiem jak pracowałem przy produkcji PCB i kleiłem wszystkie kondensatory przez które latały duże prądy, a oprócz nich też kleiłem rezystory mocy ceramiczne 5W.

Swoją drogą to możesz wymień tylko te brązowe kondensatory (3), bo reszta wygląda w miarę dobrze.
Te czarne bardziej tylko lekko coś filtrują, bo te brązowe cały czas pracują
@mroz3: Wymień tylko spuchnięte. Temu dużemu chyba nic nie jest bo to filtrowanie wejścia sieciowego jest.
I pamiętaj o oznaczeniu temperaturowym na nich. (czyli 2x 1000uF 10V i 820uF 25V)