Wpis z mikrobloga

#spring #programowanie #java Przy nauce springa natknąłem się na 2 sposoby "konfiguracji" aplikacji jeden poprzez tworzenie pliku "AppConfiguration itp." w którym są deklarowane beany a drugi to poprzez .xml application context, czy któraś z metod jest odradzana/przestarzała czy zależy to tylko ode mnie co wybiorę ?
  • 10
@mediateh7: Konfiguracja przez jave jest "nowsza", z powodów które wymienił @roszd23 oraz dlatego że jest to "nowsza" alternatywa konfiguracji, widać tendencje do jej wykorzystywania. Żeby było śmieszniej ja ciągle używam konfiguracji xmlowych, ponieważ projekty są już rozwijane przez jakiś czas i tak zostały rozpoczęte.
@roszd23: @NiebieskaSowa: Zatem chciałbym napisac projekt użyciem konfiguracji Javowej ale wszystkie poradniki do springa jakie mam pokazują konfigurację przez xmla. a napisanie tych wszystkich beanów "z głowy" jest wg mnie czymś bardzo trudnym do zrealizowania.
Najprostsza definicja beana:

@Configuration
public class MySuperAwesomeConfig {
@Bean
public SomeService someService() {
return new SomeService();
}
}

No i żeby dostać w naszej aplikacji tego beana musimy wywołać metodę na kontenerze(czyli kontekście).

public class BardzoWaznaKlasaKtoraPotrzebujeNaszegoBeana {
@Autowired
//Kontener ktory przechowuje naszego beana
private ApplicationContext context;

public void metodaKtoraKorzystaZBeana() {
SomeService someService = context.getBean(SomeService.class); // Mozna tez szukac beana po nazwie/id
}
};

Jest jednak trochę lepsza metoda/sposób: Zamiast explicity definiować beany
@roszd23: @mediateh7: Tak trochę z innej beczki, niedługo będe mieć rozmowę na staż java developera i z tego co wiem, na pewno pojawią się jakieś pytania z XML. Czy da się nauczyć czegoś konkretnego przez weekend? xD Jakoś nie miałem czasu/chęci wcześniej jakoś przysiąść bardziej do tego tematu, tym bardziej, że jest mnówstwo innych technologii wartych wykorzystania, no ale rozmowa to rozmowa. Możecie podać mi jakieś najważniejsze zagadnienia, żebym mógł