Wpis z mikrobloga

Atmega nie działa mi na 3.3V - co mogę robić nie tak?

Jak zasilę 5V to działa jak zaplanowałem, próbowałem dwóch, różnych źródeł 3.3V. Jak zamiast tych Atmeg podpiąłem odpowiednie piny z Arduino Pro Mini to też działa jak trzeba (na 3.3 i 5V).

Próbowałem na Atmega8 i na 328p. Według datasheetu oba chipy powinny działać na 3.3V.
Oba programowane przez USBasp z ArduinoIDE i oba ustawione na wewnętrzny oscylator (powtarzam, na 5V działa)

ATmega8L-8PU
lowfuses = 0xA1
high
fuses = 0xDa
lockbits = 0x0F
Pierwotnie fusy i ArduinoIDE były ustawione na 8MHz, teraz jest na 1MHz i lipa.

ATmega328P-PU
low
fuses = 0xE2
highfuses=0xDA
extended
fuses = 0xFD
8MHz

Z góry bardzo dziękuję!

  • 13
@WebSpider: A spoko, jakoś za szybko całość przeczytałem. W takim razie ja obstawiałbym problem z zasilaniem. Jeśli nie masz zasilacza laboratoryjnego to od biedy spróbuj podpiąć dwie nowe baterie AA w szeregu. Może te przetwornice są słabo odfiltrowane i generują zbyt niestabilne napięcie i atmega się resetuje?
@WebSpider: No ale sprawdzić z baterii nie zaszkodzi. :P Może te dwie atmegi masz jakoś dziwnie uwalone. Bo brown-out detector to można z tego co pamiętam ustawić na max 2,7 V, więc do 3,3 troche brakuje.

A jeszcze tak zapytam, po czym wnioskujesz, że nie działa? Ten sam program sie nie wykonuje, który działa przy 5V? Co on robi?
@matix21: atmegi nie używane, z różnych źródeł ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Na jednym pinie program wystawia raz jedną, raz drugą wartość PWM; na innym pinie ustawia stan wysoki, przerwa, potem niski, przerwa i tak w kółko. Jak przełożę kabel z 3.3 do zasilania 5.0 to od razu zaczyna działać.
@majkelos: sprawdzałem, ale wyłączę w ogóle na próbę.

Tak się jeszcze zastanawiam czy może wewnętrzny oscylator się nie uruchamiać? Gdzieś miałem kwarc na 8MHz to wieczorem spróbuję i z tą baterią na 3V żeby nie było.
@majkelos: @matix21: Mirki, jestem głupi (,)

Wyłączyłem brown-out i działa. Co prawda nie wiem czemu bo sprawdziłem dziś także na nowej baterii i sama atmega, bez innych obciążeń nie startuje.

Mogłem sam wcześniej na to wpaść ( ͡° ͜ʖ ͡°)-

Dziękuję! Temat zamykam ( )