Wpis z mikrobloga

#elektronika #elektronikadiy Mam pytanie morze mondre, morze gupie.

Czy można łączyć wyjścia przetwornic dc-dc step-down opartych np. o xl4005 albo lm259* w celu uzyskania większej wydajności prądowej? Zasilane byłyby z tego samego źródła napięcia.
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@TheDuck: tak, oczywiście byłoby to samo napięcie. Po prostu z 12 V chciałbym mieć 5 V, przy czym wymagana wydajność prądowa jest większa niż pojedynczego układu, więc spiąłbym równolegle kilka. Brak doświadczenia z przetwornicami i wolę pytać zanim będę brnął dalej w projektowanie rozwiązania :)
  • Odpowiedz
@wonsz_smieszek: to nie jest takie proste i nie zaleca się takich numerów. Zastanów się co jeżeli przetwornice działają na innych częstotliwościach np? Jaki to może mieć wpływ na drugą przetwornice? Da się zsynchronizować przetwornice, więc ten problem da się rozwiązać. Łatwiej i bezpieczniej będzie zbudować wydajniejsza jedna przetwornice, nawet w przypadku dobrego dopasowania napięć wyjściowych może to powodować niestabilność którejś, bądź obu przetwornic. Taka linia zasilania mogłaby być bardzo zaszumiona
  • Odpowiedz
@wonsz_smieszek: dokładnie, jak @chamstwo_w_spreju pisze- nie dość że napięcie musi się zgadzać to jeszcze częstotlwość, bo inaczej ten o odrobine wyższej mocy (nie ma przecież identycznych układów) zacznie gwałcić całą resztę swoimi zakłóceniami od wysokich częstotliwości, co kończy się wymnożeniem wartości częstotliwości i masz idealne, szerokopasmowe źródło zakłóceń, i nie wiadomo czy przy takim czymś np uC będzie chciał działać, chyba że zaaplikujesz tam jakąś wojskową wersję odporną na
  • Odpowiedz
@cecen: @chamstwo_w_spreju: @elektryczny_mariusz: ja bym bardzo chętnie nie łączył, myślę nad tym wyłącznie dlatego, że przetwornic wysokoprądowych nie ma albo są kosmicznie drogie (~ 260 zł farnell). Zakłóceniami dla zasilanych obwodów się nie przejmuję, ale martwiłem się, czy takie połączenie samym przetwornicom nie zaszkodzi.

Moduł, który podał @TheDuck byłby nawet ok, bo ze dwa takie by mi wystarczyły, ale czy ktoś wie na jakim scalaku
  • Odpowiedz
@wonsz_smieszek: Mam połączone 2 przetwornice na xl4005 równolegle (konieczność ze względu na bardzo ograniczone miejsce montażu), napięcie ustawiałem równe co do setnych części wolta oraz dodałem porządne filtrowanie w postaci zestawu 2x3300uF na wyjściu. Chodzi mi już taki zestaw niemal bez przerwy od ładnych paru miesięcy zasilając dysk twardy oraz 2 a czasem nawet 3 monitory LCD i nie ma z nim żadnego problemu. Te moduły do których dałem link
  • Odpowiedz
@TheDuck: dzięki, to jest cenne info dla mnie. Potrzebuję jako prosty zasilacz do komórek, więc nawet z nieidealnym wyjściem nie będzie problemów, jeżeli dysk twardy nie widzi problemów. No, ale wolałbym coś mocniejszego, bo z datasheeta xl4016 wynika, że to raczej 8A ciągłego prądu jest.
  • Odpowiedz
@wonsz_smieszek: Chodziło mi o ilość odbiorników na raz. Bo jeżeli masz zamiar zasilać np. 10 urządzeń po 2A to po zbój łączyć wyjścia tych przetwornic? Ustalasz sobie np. przy tym XL4016 limit 4 urządzeń na jedną przetwornicę i wszystko śmiga tak jak powinno bez kombinowania.
  • Odpowiedz
@wonsz_smieszek: No właśnie ale co to będzie to coś? Nie znam żadnego elementu elektroniki użytkowej który byłby zdolny do pobrania 10A przy napięciu 5V, no chyba że miałby zwarcie na kablu a wtedy tak duża wydajność prądowa przysporzy Ci więcej problemów niż pożytku bo jeżeli nie zadziała zabezpieczenie przeciw zwarciowe to owy kabel wraz z przyległościami pójdzie z dymem.
  • Odpowiedz
@TheDuck: Niekoniecznie musi być wyjście na 5 V, być może będzie to 12 V obniżone z 24 V i obciążenie będzie grzałkami albo laptopem zasilanym stamtąd z powrotem przez przetwornicę 12 V -> 18 V. To ma być uniwersalne zasilanie awaryjne, na warunki bez prądu z akumulatorem 6/12/24 jako wejściem. Ma działać niezależnie od tego co kto do tego podłączy i jak bardzo bezsensowne to będzie :)
  • Odpowiedz