Wpis z mikrobloga

Małe pytanko do Krakowa i okolic.
1 Kto odebrał sygnał powszechnego ostrzegania ludności
2 O której dokładnie godzinie został on nadany
3 Czy został już odwołany (jeśli tak to o której)
4 Jaki to był sygnał
5 Jakie działania podjęliście

Tak to były ćwiczenia.
Pozdrawia sympatyk obrony cywilnej ;P

#krakow #obronacywilna #wojna
  • 40
  • Odpowiedz
  • 0
@wbielak: Gdyby faktycznie był atak bombowy, przez nikogo niespodziewany to by sie ludzie zdziwili xD W '39 było pewne ze DE zaatakuje, ale Wieluniowi pewnie brakło radarów, bądź wszystko działo się za szybko.

Znasz jakieś info dt. właśnie Wielunia i ataku powietrznego? Były jakieś ostrzeżenia czy Niemcy zostali zauwazeni dopiero po zrzucie pierwszych bomb?
  • Odpowiedz
@wbielak: Jak dla mnie to te syreny wyją zbyt często. Mimo, że zdarza się to pewnie 2-3 razy do roku to i tak ludziom zdążył spowszednieć ten dźwięk ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
Gdyby faktycznie był atak bombowy, przez nikogo niespodziewany to by sie ludzie zdziwili xD W '39 było pewne ze DE zaatakuje, ale Wieluniowi pewnie brakło radarów, bądź wszystko działo się za szybko.


@MrFruu: Nie mieliśmy radarów.
Nikt nie miał.
Anglicy i amerykanie prowadzili wstępne eksperymenty z radarem ale polegali na początku na... nasłuchu dźwięku silników.
  • Odpowiedz
Jak dla mnie to te syreny wyją zbyt często. Mimo, że zdarza się to pewnie 2-3 razy do roku to i tak ludziom zdążył spowszednieć ten dźwięk ( ͡° ʖ̯ ͡°)


@Malchos: Bo on powinien się kojarzyć z prawdziwymi ćwiczeniami.
Raz na dwa, trzy lata bym zorganizował ćwiczenia OC ale z pełną ewakuacją.
Ewentualnie powinien ktoś zrobić takie właśnie ankiety.
I bezwzględnie radio powinno nadawać
  • Odpowiedz
@MrFruu: Mieli. Ale to były właśnie pierwsze prace nad radarem do wykrywania samolotów.
Radary były wielkie i mało skuteczne.
Anglicy mieli też takie wielkie tuby które miały zbierać dźwięk tak żeby można było z daleka usłyszeć lecące samoloty.
  • Odpowiedz
W związku z dzisiejszymi ćwiczeniami tak na wszelki wypadek lista sygnałów alarmowych:
Przypomnę że należy po usłyszeniu sygnału bezwzględnie:
- włączyć radio i/lub TV w celu odbrania dokładnego komunikatu
- przygotować sobie (szybko) niezbędne minimum do zabrania (apteczka!!!, latarka przenośne radio + baterie, woda, okrycie)
- upewnić się że pozostali (rodzina, sąsiedzi) odebrali komunikat
- Udać się w miejsce bezpieczne
wbielak - W związku z dzisiejszymi ćwiczeniami tak na wszelki wypadek lista sygnałów ...

źródło: comment_YjXeNXaIrbuwTSdGCVDAyX3KD5INntAR.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 1
@wbielak:
1. Był jakiś? Na Prądniku Czerwonym przy Lublańskiej cisza.
2. Nie było.
3. Jak nie było, to i nie odwołano.
4. Sygnał bezgłośny :)
5. Pracowałem albo piłem kawę.
  • Odpowiedz
@wbielak: też nie wiedziałem o alarmie, mieszkam na obrzeżach miasta i usłyszałem go tylko dlatego że wyszedłem z domu w tej chwili, jakbym siedział na tyłku pewnie bym nie słyszał. Włączyłem radio w samochodzie, Trójkę (założyłem że jakby się coś działo to w ogólnopolskim radiu by coś powiedzieli :P ), tam śmieszkowali, doszedłem do wniosku że będę żył i przeszedłem do porządku dziennego.
  • Odpowiedz
1 Kto odebrał sygnał powszechnego ostrzegania ludności

2 O której dokładnie godzinie został on nadany

3 Czy został już odwołany (jeśli tak to o której)

4 Jaki to był sygnał

5 Jakie działania podjęliście


@
  • Odpowiedz
@wbielak: @raj: dziewczyna była w godzinach 13:00 - 13:45 na Nowym Kleparzu i teraz, jak się jej pytam, czy coś słyszała, to również zdziwiona, bo nic. Coś im nie wyszedł ten alarm skoro nawet w ścisłym centrum były miejsca, gdzie nic nie było słychać.
Póki co, praktycznie wszyscy znajomi, których pytałem o to, dopiero ode mnie się dowiadują w ogóle o istnieniu tej akcji... czyli dawno po fakcie.
  • Odpowiedz
@raj: Apteczke zawsze można nosić przy sobie.
Co polecam nawet w wersji minimum czyli rękawiczki lateksowe. Choćby po to żeby móc komuś pomóc nie bojąc się o własne zdrowie.
Radio masz choćby w telefonie.
  • Odpowiedz
Apteczke zawsze można nosić przy sobie


@wbielak: Naprawdę mało realne.

Radio masz choćby w telefonie


A wyobraź sobie że nie mam :) Mam chyba dziesięcioletni telefon, który nie ma takich wynalazków :)
  • Odpowiedz
@raj: @wbielak:
Nie jest to mało realne. Czasami w sklepach typu lidl można nabyć małą aptezckę w formie saszetki. Podstawowe wyposażenie jest. Można teś samemu skompletować i nosic np w woreczku strunowym - ja taką mam, nie zajmuje miejsca i prawie nie waży. Zwykle mam tez przy sobie radio, latarkę lub dwie, trytytki, 15m sznurka, powerbank, oraz trochę innych drobiazgów, które w sumie i na co dzień wykorzystuje.
  • Odpowiedz
@canis_lupus: A jak nie bierzesz plecaka ze sobą? :)
Ja często np. wychodzę się gdzieś przejść mając tylko klucze od mieszkania w kieszeni. Nie mam żadnych plecaków, toreb, nie mam przy sobie telefonu itd.
  • Odpowiedz
@raj: Jak ide na spacet to owszem, często nie biorę plecaka. Ale telefon owszem.
Ponadto jak ide do pracy, załatwić cos w mieście, na piwo z kolegami - mam plecak przy sobie. Jest to jakieś 95% mojego czasu poza domem. Ponadto nie lubie nosic kluczy w kieszeni, nowsze je własnie w plecaku.
  • Odpowiedz