Wpis z mikrobloga

Dziś coś rodzimej produkcji - wielkokalibrowy karabin wyborowy Tor

WKW Tor, kaliber .50 (12,7mm x 99 NATO), to powtarzalny karabin z samonośną lufą, wyposażony standardowo w dzienno-nocną optykę Bazalt z Bumar PCO, chwyt pistoletowy i hamulec gazów wylotowych redukujący siłę odrzutu (o około 70%!), produkowany w Zakładach Mechanicznych Tarnów jako karabin do zwalczania strzelców wyborowych przeciwnika, niszczenia lekko opancerzonego sprzętu wojskowego oraz siły żywej na dystansie około 2 kilometrów.
Prędkość początkowa pocisku to 890 m/s, magazynek mieści 7 nabojów. Masa karabinu to około 16 kg, a wiec o 2kg więcej niż Barret M82.

W fazie projektowania i produkcji karabin nosił nazwę kodową Wilk, jednak po wejściu do służby w WP otrzymał nazwę Tor.
WKW Tor, oprócz Wojska Polskiego, trafił też do Arabii Saudyjskiej.

#jessenapoligonie #gunboners #projektdedal #wojsko #bron
j.....n - Dziś coś rodzimej produkcji - wielkokalibrowy karabin wyborowy Tor

WKW T...

źródło: comment_PFMVRdneW28Dxq8Ekb8dfSjBfn64tudz.jpg

Pobierz
  • 46
@Middle-Earth: właśnie karabin precyzyjny jest moim ulubionym, strzelam z trzech karabinów .308 - tikka tactical T3, CZ varmint i savage10fp. Strzelam też z krótkiej, centralnej i bocznej, choć to traktuję teraz bardziej rekreacyjnie.
@Refusek: nie dla ludzi o słabych nerwach, też jak 3masz pierwszy raz broń, to ma się taki głupi odruch bezwarunkowy i chce się tę broń odwracać. Trzeba mieć spokój i dużą świadomość, a w razie wystrzału oddychać spokojnie i równomiernie, a nie zatrzymywać oddech. Ja strzelam dla relaksu i sportu, i TYLKO do tarczy.
@jesse__pinkman: wiesz co, ja się nie znam aż tak dobrze na broni jeszcze, nie wiem co to broń boczna czy centralna, mogę się jedynie domyślić. Ja z rewolweru colt python, 19wieczny pistolet, nie pamiętam nazwy, był na proch, oczywiście był odmierzony precyzyjnie. Nie chciałabym, żeby mi wybuchł w rękach, później ten M szwedzki. W przyszłym tygodniu będę testować inne. Ale długa bron bardzo mi się podoba. Z karabinu to NIGDY, drobna
@Middle-Earth: O, jeżeli strzelasz z czarnoprochowca, to szacun :) A karabinu nie ma się co bać, na pewno ktoś Ci doskonale wytłumaczy na strzelnicy co robić, grunt to mocno docisnąć kolbę ;)
Boczny i centralny zapłon to sposób, w jaki iglica uderza w spłonkę - albo w sam jej środek, albo z boku. Boczny zapłon to przede wszystkim broń sportowa.
@Refusek: Dasz radę, idź na strzelnicę i spróbuj strzelić z
strzelasz z czarnoprochowca, to szacun


@jesse__pinkman: to taka cała ceremonia, samo ładowanie broni jest piękne, i ten dym i zapach prochu przy wystrzale. No i takie piękne idealne okrągłe dziury w tarczy po kulach. Chcesz zobaczyć? Może powiesz mi co to jest.