Wpis z mikrobloga

#elektronika #bga

Trochę dziś spamuje tutaj ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Próbowałem ostatnio zakulkować CPU Allwinner A31, RK3066 i jakiegoś amlogica.
Czyszczę układ IPA. Potem nakładam topniku tylko tyle, żeby układ był tłusty, a nie, żeby zrobiła się warstwa.
Kulkuje przykładając sito do układu, wtedy umieszczam kulki. Nie mam podstawki JIG.
Potem grzeje to Hotairem na 270C. Kulki PbCn. Widać, że siadają. Zostawiam to na 30sekund i ściągam sito. Okazuje się, że kulki nie chwyciły i odeszły razem z sitem. Co robię nie tak? Próbowałem powtórzyć operację na preheaterze + hotair, bo myślałem, że układ jest za zimny i dlatego nie chwyta, ale stało się to samo.
Na kilkanaście wykonanych tak "reball" chyba dwa mi tylko wyszły, ale układy były już uwalone od tego ciągłego grzania. Z resztą, nie jest to i tak obiecująca statystyka i wydaje więcej kasy na kulki niż warta jest naprawa.
  • 4
@makumbanoob: Sita zazwyczaj według mnie powinny mieć jednak parę % większe otwory.
Możesz próbować ściągnąć sito "na gorąco". Polecam jednak inny sposób: dać lekko topnik na rogi, położyć z 3 kulki w 3 rogach, postawić te kulki grzejąc HA, później wyczyścić układ z topnika, dać znowu topnik na układ, położyć sito na tak przygotowanym układzie (pozycjonowane 3-ma kulkami), ułożyć kulki i ostrożnie ściągnąć sito. Wtedy przy małym nadmuchu HA postawić kulki