Wpis z mikrobloga

#grybezpradu #gryplanszowe #polska #dobrebopolskie #rankingi #bgg #boardgamegeek

W bazie Board Game Geek mamy prawie 79200 gier, tak więc być w tysiącu czy tym bardziej setce Board Game Rank to duża nobilitacja chociaż wiadomo że każdy ranking jest niemiarodajny. Na BGG łatwiej mają tzw. eurogry, a dodatkowo jeśli gra nie jest popularna i nie uzyska w określonym czasie określonej liczby dobrych ocen to i tak przepada (ach ten tajny, magiczny algorytm). To wszystko sprawia, że do bg ranku podchodzę z większym sceptycyzmem niż nawet do filmwebowych ocen, ale może macie inaczej, sugerujecie się przy zakupie BGR, a może rebelowymi ocenami?

Polskie gry najwyżej notowane obecnie (sprawdzałem przed chwilą przy śniadaniu) na BGG (w nawiasach pozycje w rankingu):
I. (14) Robinson Crusoe: Adventures on the Cursed Island
II. (69) Osadnicy: Narodziny Imperium
III. (160) Neuroshima Hex! 3.0
IV. (299) Stonghold
V. (322) K2
VI. (611) 51st State
VII. (790) CV
VIII. (953) Kolejka

[edit: zapomniałem o Twierdzy, już poprawione]

Jak widać Portal dominuje :) Z tej listy mam pozycje 2,3,5 i wszystkie bardzo lubię i grywam, a w Osadników i Hexa gra mi się przyjemnie nawet samemu ze sobą. Z polskich gier mogę jeszcze polecić Kryptosa (przyjemna gra dedukcyjna, jeśli lubisz Masterminda to Kryptos też ci się raczej spodoba), a wy polecacie jakieś polskie gry (może Metallum albo Teomachia?)?

[na zdjęciu moja wczorajsza partyjka w k2 :)]
Pobierz antros - #grybezpradu #gryplanszowe #polska #dobrebopolskie #rankingi #bgg #boardgame...
źródło: comment_ueYN6x4rJnvyRqZPLYRnRvyZZ85lXi1w.jpg
  • 13
Co do rankingu - tak musi być. Wyobraź sobie sytuację - nowa gra, 100 ocen, same 9-10tki i gra od razu na pierwszym miejscu ever... Ale fakt, ranking jest dziwny, natomiast poza rekomendacjami przyjaciół etc - nie ma lepszego, więc chyba wszyscy na niego zerkają.

Co do wypisanych przez Ciebie gier - chyba trochę brakuje.... Np. Stronghold który jest w okolicach 300 bodajże?
@Rozamunda: początek współczesnym planszówkom dały dwa nurty gier: amerykańskie ameritrashe i niemieckie eurogry, w pierwszych jest ważny klimat i wczuwanie się w postać, jest zazwyczaj sporo losowości i kładzie się nacisk na przygodę, a w erograch zwanych czasem złośliwie eurosucharami temat gry jest zazwyczaj doczepiony, losowość bliska zeru, a gra polega na wymianie jednych zasobów na inne by zdobyć jeszcze inne (powiedzmy w uproszczeniu gry ekonomiczne),
@Tommy_M: kurna ale faux pas masz rację, errata:

I. (14) Robinson Crusoe: Adventures on the Cursed Island
II. (69) Osadnicy: Narodziny Imperium
III. (160) Neuroshima Hex! 3.0
IV. (299) Stonghold
V. (322) K2
VI. (611) 51st State
VII. (790) CV
VIII. (953) Kolejka
@Rozamunda: zależy jak na to patrzeć, jest wiele dobrych karcianek, które można kupić po 50zł i mniej (sam korzystam często z kuponów zniżkowych na allegro, różnych promocji i generalnie większość moich gier kupiłem o 20-50% taniej niż cena w sklepie, polecam wyszukiwarkę najtańszych gier: i-szop.pl),
zależy też jak to przeliczać w cenie 1-3 biletów do kina (nie licząc dojazdu, popcornu itd.) masz rozrywkę na wiele godzin, byle t-shirt kosztuje tyle co
@antros: o, dzięki wielkie :-) od niedawna zaczelam interesować się grami planszowymi - super sprawa, szkoda tylko, że są takie drogie.


@Rozamunda: hej. Powiem Ci, że to i tak najlepszy czas ever - w wielu miastach są kluby, kawiarnie gdzie są gry i gracze. Może niekoniecznie trzeba kupować. Co do samych gier - dziś praktycznie wszystko jest wydawane po polsku. Za "moich czasów" powiedzmy ca. 10 lat temu - gier
@antros: wow, świetna strona! do tej pory głównie kupowałam na bonito - teraz będzie z czym porównywać. prawdę mówiąc to najlepszy byłby system wypożyczania gier albo wymiany - nie mam ochoty grać w dane tytuły więcej niż dwa razy, część z nich nie znam i chce wypróbować w gronie rodziny czy znajomych. kawiarnie z grami też są ok, ale wolę grać wieczorami przed snem ;-)
Co do rankingu - tak musi być. Wyobraź sobie sytuację - nowa gra, 100 ocen, same 9-10tki i gra od razu na pierwszym miejscu ever...


@Tommy_M: nie ma co popadać w skrajności, obecna formuła daje szansę tylko grom wydawanym w solidnym nakładzie i z odpowiednią promocją, jeśli gra ma mały nakład i hype na nią nie został rozkręcony to nawet jeśli jest bardzo dobra to i tak uznanie będzie zdobywała powoli,