Wpis z mikrobloga

Mirki,jak wyjaśnić mojemu tacie,że 1080i jest gorsze niż 720p?próbowałem już chyba wszystkich metod:czytałem artykuły z benchmarka i tym podobnych portali,tłumaczyłem mu,że to nie jest „lepsza jakość" bo widzi w jednym momencie połowę klatki czyli jakby „połowę" rozdzielczości i że wbrew pozorom 720p jest lepsze,bo pomimo niższej rozdzielczości zawsze ma pełną klatkę.Na co on „Ale ja przecież,do cholery,widzę,że jest gorszy obraz,rozmazany,niewyraźny".Jako odpowiedź strzeliłem mu wykład,że TVP,TVN i inne tego typu stacje po pierwsze puszczają obraz pseudoHD (czyli upscalowany z SD,jeszcze zazwyczaj przycięty z 4:3 do 16:9,żeby „wypełniało całą powierzchnię") a po drugie puszczają z niskikm bitratem.Dla porównania powiedziałem,że zagraniczne stacje mają bitrate rzędu 15 mbps,podczas gdy polskie maksymalnie 5 mbps.Na co on mi wyjeżdża,że „Przecież,jak miałem ustawione tak,jak wcześniej,to był wyraźny obraz,a teraz jest rozmazany".Na nic zdawały się tłumaczenia,że nie mógł widzieć lepszego obrazu,bo wcześniej obraz był gorszej jakości.

Mirki,pomóżcie proszę i powiedzcie,jak mam mu to wyjaśnić?jakich porównań używać,żeby zrozumiał?

#kiciochpyta #januszetechnologii #telewizja #telewizor #fullhd #hd #highdefinition #1080i #720p
  • 1