Wpis z mikrobloga

Coraz więcej rolników w UE ma dosyć wrogiej polityki

Copa i Cogeca - organizacja zrzeszająca rolnicze związki zawodowe i organizacje spółdzielcze podkreślaja, że europejskie produkty rolne są świetnej jakości i zwracają uwagę na potrzebę bardziej skutecznej strategii eksportowej wobec obowiązujących obecnie niskich cen.
Copa i Cogeca podkreśliły, że europejskie produkty są świetnej jakości podczas Targów Rolnych w Libramont, ale zaznaczyły jednocześnie, że sytuacja rynkowa jest krytyczna i zaapelowały o bardziej skuteczną strategię eksportową.

Przewodniczący Copa Albert Jan Maat zabrał głos podczas wydarzenia zorganizowanego przez Walońską Organizację Rolników (FWA): „Naszymi priorytetami są eksport, eksport i jeszcze raz eksport. Targi w Libramont pokazują, na co stać belgijski sektor rolny i ogrodniczy. Jest to doskonały pokaz umiejętności europejskich rolników i ogrodników.”

„Ale rolnicy zasługują na wyższe ceny. Niestety zbyt często polityka ingeruje w ten proces i trudno jest im wypracować odpowiednią pozycję na rynku. Rosyjski bojkot jest tutaj dobrym przykładem. Instytucje europejskie muszą przyjąć bardziej adekwatne podejście zorientowane na szukanie rozwiązań. Powinny się skupić na wdrożeniu znacznie bardziej skutecznej strategii mającej na celu eksport do krajów spoza UE. Instytucje UE muszą bronić rolników i ich spółdzielni. Jeżeli im się to nie uda, nasza krytyczna sytuacja gospodarcza wymusi na nas, abyśmy sami znaleźli rozwiązania” - dodał.

Przewodniczący FWA, pan Coulonval, również zwrócił uwagę na katastrofalną sytuację w sektorze mleka, wieprzowiny, wołowiny oraz zbóż. Np. ceny mleka w UE ciągle spadają od 2014 roku i wezwał Unię do podjęcia pilnych i konkretnych działań.

Copa i Cogeca chcą w szczególności, aby Komisja przyspieszyła wypłacanie płatności bezpośrednich, jeszcze przed 1 grudnia, oraz żeby zapewniła, że pieniądze z kar za przekroczenie kwoty 2014/2015 wrócą do sektora, by pomóc rolnikom w rozwiązaniu problemu braku płynności finansowej. Należy również jak najszybciej podwyższyć cenę interwencyjną mleka, aby uwzględniała rosnące koszty produkcji. Przyszłość producentów mleka zależy od dostępu do nowych rynków, ponieważ ich wyroby będą należały do najtańszych źródeł białka zwierzęcego na świecie. COPA COGECA powstała w 1962 w wyniku połączenia COPA - Komitetu Rolniczych Organizacji Związkowych z COGECA - Głównym Komitetem Spółdzielczości Rolniczej. Ma za zadanie reprezentować interesy rolników zrzeszonych w UE.

Polskę w COPA COGECA reprezentują:
1. Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych, 2. NSZZ "Solidarność" RI,
3. Związek Zawodowy Rolników "Ojczyzna",
4. Związek Zawodowy Rolnictwa Samoobrona,
5. Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych,
6. Krajowa Rada Izb Rolniczych.

http://swiatrolnika.com.pl/wydarzenia2/item/1278-copa-i-cogeca-podkreslaja-ze-europejskie-produkty-sa-swietnej-jakosci-podczas-targow-rolnych-w-libramont-i-zwracaja-uwage-na-potrzebe-bardziej-skutecznej-strategii-eksportowej-wobec-obowiazujacych-niskich-cen
http://swiatrolnika.com.pl/wydarzenia2/item/1278-copa-i-cogeca-podkreslaja-ze-europejskie-produkty-sa-swietnej-jakosci-podczas-targow-rolnych-w-libramont-i-zwracaja-uwage-na-potrzebe-bardziej-skutecznej-strategii-eksportowej-wobec-obowiazujacych-niskich-cen
Pobierz jarek-wydra - Coraz więcej rolników w UE ma dosyć wrogiej polityki 

Copa i Cogeca ...
źródło: comment_UcZEGC9MgKxsAKvLd7kDHYfsHEoQnc2T.jpg