Wpis z mikrobloga

#excel #pytanie #kiciochpyta #help

Mam w excelu w cholere danych, musze je posortowac...

dane sa np. takie:

x1, x2, x3, .... x10, x11, x12,...., x15

jesli sortuje to zgodnie z wielkoscia to dzieje sie taki przykladowy trik:
x1
x10
x11
x12
x2
x3
.
.
.
x9

chcialbym by zrobil to ladnie
x1
x2
x3
.
.
.
x10

any ideas ? probowalem sortowanie niestandardowe ale i tak nie dziala to dobrze...
moze jakies makra albo jaki skrypt jakis mirek poleci ?

wiem ze dodanie zera przed jednosci rozwiazaloby sprawe, ale nie moge tego zrobic, bo dane sa eksportowane i potem musza ladnie pasowac.
  • 11
  • Odpowiedz
Mam dane w 40 roznych excelach (eksport z 40 roznych podkategorii programu, a to tylko z jednego sterownika a mam ich 4) w kazdym z nich jest okolo 20-60 zmiennych, do tego zdarza sie ze zmienne sa tylko czesciowo wykorzystane ( np x1, x4,x12,x15), dodawanie recznie zera pochlonie czasu w uj, a robienie tego przez ctr+f i podmianke tez sie nie sprawdzi (efekt x01, x02, x010, wiec sortowanie znowu sie pieprzy) @
  • Odpowiedz
@pasczakk: mozesz stworzyc proces, ktory bedzie te wszystkie pliki przeksztalcal np. o jakiejs godzinie albo na klik, albo mozesz ladowac do bazy i wypluc do excela gotowy raport (po przerobieniu sqlem)
  • Odpowiedz
@pasczakk: Tak na szybko, to skopiować kolumnę z id, oddzielić tekst od liczb i posortować po liczbach. Można do tego zrobić makro pod zaznaczenie zakresu, wtedy dwa kliknięcia, albo pod skrótem klawiszowym i voila.
  • Odpowiedz
@reneq16: przykladowa rzeczywista zmienna
EP1GK15600:O1.DATA[0].0
EP1GK15600:I1.DATA[0].12
EP2GK15650:O2.DATA[1].1
EP2GK15650:O2.DATA[1].10

Literkow i cyferkow u mnie pod dostatkiem ;) wiec korzystanie z funkcji wycinajacych tekst raczej sie w tym wypadku nie sprawdzi

jak mawial wieszcz... uj upa kamieni kupa... ale dziekuje za pomoc :) ogarne temat ETL, a jak nie to napisze skrypt od a do z, i bedzie git, tylko mialem w glebi serca nadzieje
  • Odpowiedz