Wpis z mikrobloga

Mały przegląd ciekawych sieci kryptograficznych. #p2p #kryptografia

#tor - każdy zna :) Dostęp głównie do "zwykłego internetu". Spore latency 10-60 sekund. Ma też hidden services czyli strony .onion aby tam się dostać ustawia się proxy przeglądarki na 9050 socks lub na port privoxy (domyślnie 8118), lecz zaleca się używać Tor Browser Bundle

#i2p - podobne do tor. Skupia się na własnych usługach tzn jak ".onion" lecz są to adresy .i2p. Obecnie nie działa z niego wyjście na "zwykły internet"
Ma świetne torrenty wbudowane w siebie (i2p-snark i inne).
Oraz zaawansowane emaile kryptograficzne "i2p-bote".

#cjdns - do tworzenia meshnet, w efekcie powstaje globalna sieć "jak OpenVPN". Jest super szybki czasem nawet szybszy niż zwykły Internet (szczególnie gdy posiadasz własne łącza wifi mięszy peerami) i bardzo odporny na awarie.
Idealnie kompatybilny: każdy program pracujący z ipv6 od razu działa z CJDNS wystarczy jako adres serwera podać ten magiczny adres fc00 (ipv6).
Używany sam w sobie ma bardzo niską anonimowość, ale za to bardzo wysokie bezpieczeństwo.
Można na jego bazie budować sieci anonimowe, lub łączyć z innymi sieciami p2p.

#snow - podobny do cjdns ale dużo mniej zaawansowany. Raczej jako ciekawostka.

#freenet - dobry do przechowywania statycznych lub żadko modyfikowanych treści (pliki, strony), ma też forum dyskusyjne "FMS" (i stary Frost).

#gnunet - jak Freenet, bardzo mało popularny, jako ciekawostka raczej.

#bitcoin i inne waluty alterantywne. Mogą korzystać z połączeniowych sieci wymienionych powyżej tzn. #tor #i2p oraz #cjdns.

#bitmessage - system podobny do bitcoin lecz mający na celu przekazywanie komunikatów, wiadomości tekstowych

Będę w przyszłości starał się opisać jakieś ciekawostki w zakresie tych sieci, zapraszam do obserwowania ( ͡ ͜ʖ ͡)

Aha, jeżeli ktoś chciałby się połączyć w którejś z powyższych sieci to proszę bez wahania śmiało pisać na adres jabber w profilu, lub email.
  • Odpowiedz