Wpis z mikrobloga

Krugman o Grecji

In a way, the economics have almost become secondary. But still, let’s be clear: what we’ve learned these past couple of weeks is that being a member of the eurozone means that the creditors can destroy your economy if you step out of line. This has no bearing at all on the underlying economics of austerity. It’s as true as ever that imposing harsh austerity without debt relief is a doomed policy no matter how willing the country is to accept suffering. And this in turn means that even a complete Greek capitulation would be a dead end.


#neuropa #grecja #grexit #ue #krugman
  • 20
  • Odpowiedz
@Kamill: "Łolaboga" napożyczaliśmy kasy fałszując "zaświadczenia o zarobkach" i nie mamy z czego oddać więc nikt nie chce pożyczać oprócz tych którzy już mają utopioną kasę, ale nawet ci uzależniają dalsze pożyczki od reform które pozwolą im tą kasę odzyskać... jakaż to surowość.
  • Odpowiedz
@Cheater: Jak najbardziej się skupiam na rozwiązaniach, ale rozwiązaniem nie jest umorzenie długu bo raz, że niemiecki czy francuski podatnik nie jest niczemu winien, a dwa że Grecja jak by łaskawie zechciała to nadal ma możliwość spłaty tego zadłużenia - wystarczy że będzie przez jakiś czas wydawała mniej niż zarabia (co dla socjalisty jest ciężkie do przełknięcia).
  • Odpowiedz
Od kiedy kredyt jest finansowany z podatków?


@Cheater: Rozumiem że zakładasz że budżet Niemiec i Francji nie jest finansowany z podatków?

Wskazówka: Wśród wierzycieli Grecji banki prywatne są obecnie w mniejszości, a właścicielami greckiego długu są obecnie w większości podatnicy krajów
  • Odpowiedz
a od kiedy kredyt jest finansowany z budżetu? Tak w ogole to o czym my gadamy? Zdecyduj sie, bo nie mam ochoty na granie w "ping ponga". Kredyty? Obligacje? Fundusz pomocowy? ...o jakim elemenci długu greckiego w ogole mówisz?


@Cheater: Dobrze, to kto wg Ciebie jest właścicielem greckiego długu? Bo wg mojej wiedzy ok 23% długu jest w posiadaniu prywatnych wierzycieli, a reszta to pożyczki od rządów i instytucji przez nie finansowanych z czego tylko ok 16% posiadają ECB i IMF. Wiedzę opieram na tym źródle:
  • Odpowiedz
@Cheater:

Ad 1. Faktycznie użyłem wymiennie. Oprocentowanie spada ponieważ kryzys wybuchł w momencie obniżenia ratingów grecji i wzrostu rentowności ich obligacji. "Program ratunkowy" polega na pożyczeniu Grecji pieniędzy znacznie poniżej oprocentowania na rynku komercyjnym.

Ad 2. Przypominam że Grecja jest w procedurze nadmiernego deficytu przez 9 lat i do tej pory nic sobie z tego nie robiła. Gdyby nie rozbuchany socjal i masa urzędników z gwarancją zatrudnienia na poziomie konstytucji to mogliby mieć zbilansowany
  • Odpowiedz
To jak "nawet nie zachwieje" to po kiego grzyba wpompowali juz ponad 200mld i wpompuja wiecej? Czego sie boją?


@Cheater: Cieszę się że pytasz... kto pyta nie błądzi, może i Ty przestaniesz :) Otóż sytuacja sprzed pierwszego programu i ta w chwili obecnej są znacząco inne. Wtedy wierzycielami w większej mierze były instytucje komercyjne. Niewypłacalność Grecji mogłaby faktycznie zachwiać sektorem finansowym. Teraz, kiedy pożyczkodawcy komercyjni (prywatni) zostali zastąpieni przez publicznych nie ma już ryzyka że bankructwo Grecji rozleje się po europie. Niemcy czy Francja od tych 317mld nie zbankrutują tym bardziej że rentowność ich własnych obligacji sięga raptem 1%.

Jak upadna greckie banki, to w gre wejdzie nie tylko ekspozycja na dług rzadowy, ale tez na wszelkie aktywa greckich
  • Odpowiedz
nawet juz nie czytalem tego do konca...:/


@Cheater: Przeczytaj przynajmniej akapit "Jak to mówią...", może rzutem na taśmę coś Ci się rozjaśni.

Twierdzisz ze sa chetni na greckie
  • Odpowiedz