Wpis z mikrobloga

Ceres jest planetą karłowatą krążącą wewnątrz pasa planetoid między Marsem a Jowiszem. Początkowo była zaliczana do planet jednak skończyła podobnie jak Pluton. Jej średnica wynosi 950 km i jest największym obiektem wewnątrz pasa asteroid. Powierzchnia Ceres jest pokryta regolitem i dodatkowo jest bardzo bogata w węgiel przez co jej albedo jest bardzo małe. Wnętrze zbudowane jest ze skalnego jądra ponad którym jest prawdopodobnie warstwa lodu wodnego. Co ciekawe ilość wody na Ceres przewyższa pięciokrotnie ilość słodkiej wody na Ziemi. Mimo tego, że jej budowa jest "planetarna" to siły grawitacyjne Marsa i Jowisza nie pozwoliły jej stać się planetą

Zdjęcie przesłała sonda Dawn

#kosmicznapropaganda #kosmos #astronomia #kosmosboners #gruparatowaniapoziomu
źródło: comment_uKKJBhpTNea0UX317bo989cPdxfY1DRU.jpg
  • 3
@SchrodingerKatze64: Jako ciekawostka: istnieje reguła (bardziej koncepcja) Titusa-Bodego, która mówi o odległościach planet od Słonca - odległości kolejnych planet miały wynikać z prostego równania, które bardzo dobrze pasowało do znanych wówczas (XVIII w. chyba) planet.

Brakowało tylko czegoś między Marsem i Jowiszem, co powinno wg wzoru tam być. Po poszukiwaniach dostrzeżono właśnie Ceres, a następnie kolejne obiekty pasa planetoid.