Wpis z mikrobloga

Mój Toruń 13: Toruń Zachodni
Toruń Zachodni był niewielką stacją przelotową na trasie z Torunia Północnego do Czarnowa. Rozpoczął działalność w 1910 roku, wówczas stacja nazywała się Thorn Schule. Pociągi poza ludźmi woziły głównie drewno. W 1918 nazwę stacji zmieniono na Toruń Szkolna, a potem na Toruń Zachodni. Stacja posiadała dwa tory. Jednak linia do Czarnowa już w czasach głębokiej komuny była nierentowna - niewielka liczba pasażerów, drewno jako jedyny zwożony z linii towar i fakt, że linia była "ślepa" (w Czarnowie tor się kończył) spowodował, że w dniu 01.04.1966 szlakiem przejechał ostatni pociąg osobowy. Wkrótce linię zamknięto, a dwa lata później zdemontowano. Budynek został rozebrany, na teren stacji wylano asfalt i zbudowano tam skrzyżowanie. Wydawałoby się, że po stacji nie pozostał żaden ślad. A jednak... Dwa drzewa, które stoją na wysepce na skrzyżowaniu ulic Fałata i Gagarina, wedle wszelkich źródeł, rosły niegdyś przed budynkiem stacyjnym. Budynek był skierowany frontem do obecnej Od Nowy. Po 45 latach wróciły także tory. Niestety nie kolejowe, tylko tramwajowe. Na tym skrzyżowaniu w Gagarina skręca tramwaj linii 1 jadący w kierunku Uniwersytetu. Zdjęcie wykonałem 26.07.2013, kiedy tory dopiero kładziono.
#mojtorun #torunzachodni #torun
Oinasz - Mój Toruń 13: Toruń Zachodni
Toruń Zachodni był niewielką stacją przelotową...

źródło: comment_LpaFLGevI8Nnf0fkgp3ohGk1VafAOkfw.jpg

Pobierz
  • 2