Wpis z mikrobloga

#zadanialingwistyczne #zagadkilingwistyczne #zagadkilogiczne

kiedyś zamieszczałam na mikro zadania z olimpiady lingwistycznej - dzisiaj jedno rzuciło mi się na oczy, nie publikowałam go jeszcze, a jest ciekawe. Biorę w tej olimpiadzie w tym roku udział, w sobotę piszę drugi(wojewódzki) etap.

Zadanie pochodzi z lat 2005/2006.

Dane są wyrazy japońskie i ich tłumaczenia w transkrypcji Hepburna*:

bunkō – widmo optyczne, spektrum

bunshi – molekuła, cząsteczka

dai-hachijūhachi-no – osiemdziesiąty ósmy

daijūgo-no – piętnasty

eki-suru – przynosić

gakunen – rok szkolny

genshi – atom

gojūbun-no kujūsan – dziewięćdziesiąt trzy pięćdziesiąte

hanbun – połowa

jūnigatsu – grudzień

mueki-no – bezużyteczny

musū-no – niezliczony

nibun-suru – rozdwajać

nigatsu-no – lutowy

nōgaku – agronomia

shōgaku – szkoła podstawowa

shōnō – chłop małorolny

chūnen – średni wiek

yahan – północ (w sensie czasu)

yakō-no – świecący w ciemności

Określ znaczenie następujących wyrazów (lub znaczących elementów wyrazów) japońskich:

1. bun, 2. bunsū, 3. gaku, 4. gatsu, 5. jū, 6. kōgaku, 7. kōshi, 8. shōbun-suru, 9. sū, 10. sūgaku, 11. chū, 12. chū-no, 13. chūno, 14. chūnen-no, 15. eki, 16.ichi, 17. daiichi-no, 18. ichigatsu, 19. jūichigatsu.

* - patrz zad. 1; transkrypcja ta dość dobrze oddaje zbliżoną wymowę dla czytelnika anglojęzycznego, tj. „sh” oznacza miękką głoskę podobną do polskiego ś, „ts” to polskie c, „z” - dz, „j” – dź, „i” i „y” po samogłosce wymawiane są jak polskie j; kreską powyżej litery oznacza się długość samogłoski.

@almafater, a tobie miałam się już dawno pochwalić... Cóż, teraz to robię. :D
  • 12
  • Odpowiedz
@pepkin88: W sumie ja też znałam - liczby. Więc można powiedzieć że nie wyklucza. No i to tylko zabawa, nie konkurs. :) Ot, zadania które się przyjemnie rozwiązuje.
  • Odpowiedz
@Axoi: Ok, na razie wypiszę te, które kojarzę:


Czy w 13. nie powinno być chūnō? Bo nie widzę wzorca dla no w wyrazie, jest tylko no jako partykuła (z myślnikiem, -no).
  • Odpowiedz
@pepkin88: Też doszłam do tego wniosku po rozwiązaniu i sprawdzeniu z odpowiedziami. Tak, tam ma być nō, kruczek drukarski na stronie olimpiady.

Wszystkie dobrze oprócz...

  • Odpowiedz