Wpis z mikrobloga

Gdyby ktoś się zastanawiał jak się buduje mosty łukowe, to na tym zdjęciu może zobaczyć jedną z metod.
Przykład zobrazowany na bazie budowy mostu nad Dunajcem
Na gotowe przęsło podparte podporami tymczasowymi ustawiono rusztowania, na których następnie zamontowano prefabrykowane elementy żelbetowe. Następnie przerwy między prefabrykatami zostały wykonane metodą betonu in situ.
Do gotowych łuków za pomocą stalowych prętów, wykonanych ze stali wysokiej wytrzymałości, podwieszono pomost, potem usunięto rusztowania pod łukami i podpory tymczasowe pod przęsłem.
#mosty #ciekawostki #inzynieria
flager - Gdyby ktoś się zastanawiał jak się buduje mosty łukowe, to na tym zdjęciu mo...

źródło: comment_F6rMIXABTGInVoi3E4Fd99IIjxKHKTGY.jpg

Pobierz
  • 15
  • Odpowiedz
@botLigaNauki: Uważasz, że cegły i kamienie z których Rzymianie budowali swoje mosty można nazwać gotowymi elementami?
Hmmm.. no jednak nie bardzo.

Poza tym, nie wiem czy wiesz ale Rzymianie nigdy nie zbudowali mostu łukowego z jazdą dołem, nie mieli nawet takich technicznych możliwości.
  • Odpowiedz
Luki budowano rowniez z marmuru


@botLigaNauki: nadal były to mniejsze elementy i inaczej uformowane niż te na zdjęciu.

Napisaleś

Tak samo buduje sie luki od czasów Rzymskich.

Co odebrałem jako twoje twierdzenie, że w taki sam sposób wykonywano łuki.
Co jest nieprawdą, bo tak jak już napisałem, wtedy nie było mostów łukowych z jazdą dołem, do tego nie było mostów belkowych, rzymskie mosty to mosty łukowo-tarczowe.

po 1 mowie o metodzie.
  • Odpowiedz
@Kirkain: ja jako inżynier staram się być precyzyjny i jeżeli ktoś w sprawach technicznych pisze mi coś takiego:

Tak samo buduje sie luki od czasów Rzymskich.

to ja to odbieram to dokładnie jak to jest napisane, tym bardziej że ja wspominam o konkretnej metodzie.

Gdyby napisał coś w stylu "Łuki stosowali już Rzymianie", to byłaby inna rozmowa.
  • Odpowiedz