Wpis z mikrobloga

@padobar: sformatuj partycje na której jest system na HDD
chyba, że masz tam też coś jeszcze

da się zainstalować system na SSD i to co na HDD (system) zostawić sobie?
@Marpop: no mam tam właśnie różne rzeczy i dlatego pytam
chyba że da się zainstalować 2 takie same systemy, to sobie je zainstaluję, przerzucę pliki z hdd na ssd, potem sformatuję hdd i pliki z powrotem na niego xD
@TripleSec: to nie będzie problemu że 2 takie same systemy będą zainstalowane?
btw, w laptopie nie mam żadnych szyn master ani slave. ssd mam w głównej kieszeni teraz, a hdd włożyłem w miejsce po napędzie dvd (hdd caddy)
nawet nic nie przestawiałem i komp automatycznie przestawił kolejność bootowania na kieszeń rozszerzeń -> główny dysk -> inne
@padobar: no to opcja1 :wywal co nie chcesz z hdd i install na ssd
2. przergraj na jakiś inny kopie plików i instalacja na czysto

a i protip w linux możn zrobić partycje na dane usera i tylko na nie i wszystkie na niej są poczytaj czy windows takie potrafi
Na ssd trzymaj to co często ładujesz wiec OS / pliki nad którymi pracujesz/ często odpalane programy i ich bibioteki
@TripleSec: ale ja nic już fizycznie nie będę przepinał!
oba dyski mam już w laptopie na docelowych miejscach, najwyżej kolejność bootowania w biosie mogę zmienić, bo chyba zworek czy innych switchy już nie robią xD
@wytrzzeszcz: ale w opcji 1. jedyne co chcę wywalić z hdd to system, pliki chcę zostawić
opcja 2. odpada bo chyba nawet nie mam tyle nośników

odnośnie protipu: na windzie też mogę sobie partycje poustawiać, ale chyba i tak na hdd zostawię jedną, bo ssd mam 250 giga, a to mi na wszystkie programy wystarczy. no chyba że zapobiegawczo coś tam wydzielę żeby np. na przyszłość system stawić

chyba zrobię tak:
@TripleSec: Dlaczego nie można zwyczajnie usunąć folderu windows? Kiedyś zepsuł mi się laptop to podłączyłem dysk z laptopa do komputera i żeby mieć więcej miejsca sformatowałem dysk C. Dysk chodzi do dzisiaj.
@padobar: Szczerze? SSD nie radzę Tobie używać jako magazynu na dane ( ͡° ͜ʖ ͡°). Bo widzisz, SSD ma taką dużą wadę, że jak padnie kontroler albo zużyje się ilość zapisów, to może paść na amen i danych nijak nie odzyskasz. W żaden sposób nie da się odzyskać.

Z dysku HDD jest szansa je odzyskać bo są fizycznie zapisane więc wystarczy wymienić elektronikę/mechanikę i talerze znów chodzą.
@MWittmann: no przecież piszę pińcset razy że dane będę na hdd trzymał xD
z tego audit mode nic nie zrozumiałem, kompy ogarniam w raczej mocno użytkowym stopniu :P

system na ssd już zainstalowałem, teraz chyba przeniosę pliki na ssd, sformatuję hdd (chyba dodam jedną partycję na recovery, bo instalowanie wszystkich aktualizacji to jest kupa czasu...), wrzucę pliki na czysty hdd, zrobię recovery ssd i hopsa