Wpis z mikrobloga

@bazylo: Chce uspokoić moją wewnętrzną ciekawość ale takze przyda mi się przy wyborze nagłośnienia do auta. O ile przód wybrałem, to zastanawia mnie jaka roznica jest przy tyłach tj. 165mm vs 6x9
@bialysony: @bazylo: Może jak już zawołałem tyle osób to opiszę konkretniej.
Mam renault clio 1 '96
Chcę wykorzystać radio które mam, czyli pioneer deh-1000e (niestety wzmacniasz odpada)
Chcę znaleźć porozumienie na płaszczyźnie cena/jakość dlatego wpadłem na pomysł, żeby:
- wyciszyć drzwi i zamontować tam HERTZ DSK 165.3
- na tylną półkę położyć FOCAL AUDITOR R-690C

I teraz pytanie, czy taka instalacja ma w ogóle sens, co zmienić itd.
Z matami
@krysc4d: Prosta sprawa - jeśli głośniki są konstrkukcyjnie (jakościowo) identyczne - to lepszy ten, co ma większą powierzchnię membrany. Bo to membrana porusza powietrzem.
A po co w ogóle powstały eliptyczne? A jak w wąską tylną półkę wstawić głośnik o wiekszej powierzchni? Można by wstawić dwa zamiast jednego - ale to 2x więcej cewek, magnesów - 2x drożej.
@krysc4d: najpierw wycisz/wytłum dobrze te drzwi, nie musisz używać superduper mat - zwłaszcza do takiego auta, nawet najtańsze "budowlane" (dekarskie?) maty bitumiczne robią ogromną robotę w stosunku do braku wytłumienia (tylko bardziej upierdliwie się je kładzie, niż superfajne elastyczne maty samoprzylepne, a jak dobrze położone na dobrze odtłuszczone i wysuszone blachy - to przez parę sezonów nic im nie będzie).

W "zamkniętych" (przez oklejenie matami od tyłu i od przodu, pod
@bialysony: Z tego co czytałem, to głośniki powinny mieć RMS 1,5 większe od wyjscia radiowego. Co w moim przypadku daje 50W z radia = 75W dla głośnika, czyli chyba aż tak sporej straty przy hertz'ach nie odczuję, jeżeli one osiągają 80W RMS. #nieznamsie

@hrumque: To jeżeli warto, a cena jest znacząco niższa to może pokusić się o wyłożenie też na podłodze?
@krysc4d: @krysc4d: zadne radio nie da 50 w na kanal, zadne radio nie da nawet 20 w na kanal, wiele razy bylo mierzone, ze maks jaki wyciagaja radia samochodowe to moze 14 watow :)
nie mowie, ze nie bedzie gral ten zestaw pod zwyklym radiem, tylko po prostu nie beda graly jak maja grac
@krysc4d: podłoga to tam pikuś, bo po pierwsze - na 99% i tak masz (pod lakierem) na płaskich powierzchniach warstwy bitumiczne (również od dołu), a po drugie przecież i tak na niej jakąś tapicerkę i dywaniki też masz.

Wyklejanie matami to tak na prawdę nie "wyciszanie" a usztywnianie i uszczelnianie konstrukcji drzwi czy nadkola czy czegotam - by stworzyć w miarę możliwości zamkniętą i sztywną (dla częstotliwości akustycznych) puszkę dla głośnika.
@bialysony: nie mów "żadne" bo to nie prawda. ograniczenie do ~14W dotyczy "zwykłych" prostych końcówek mocy, gdzie te 14W (tak na prawdę to ~12W) wynika z napięcia zasilania 14V i 4ohm głośnika. Praca w mostku - daje praktycznie 2x większa moc. A bardzo wiele współczesnych (i niedrogich) radii ma już końcówki mocy z podbijaniem zasilania na przetwornicy pojemnościowej, więc zasilanie tranzystorów końcowych to już ~20V.
@hrumque: W manualu doczytałem coś takiego:

Maximum power output ....... 50 W × 4

Continuous power output ... 22 W × 4 (50 Hz to 15 000

Hz, 5% THD, 4 W load, both channels driven)


Jaki finalnie efekt to da? Jak to się ma do zestawu który wam przedstawiłem?
@krysc4d: nadal twierdzę, że:
- najpierw wygłuszenie drzwi (najgorsza robota, ale niedroga i będzie i tak na przyszłość przydatna) - da ci to 80% efektu i większość ludzi na tym etapie jest na tyle zadowolonych, że dalej nie idzie (no chyba że nie ma wcale głośników, albo ma jednodrożne, albo jakieś spleśniałe)
- zmiana głośników na lepsze - conajmniej dwudrożne, a najlepiej z osobnymi gwizdkami jak masz gdize je na górze
@hrumque: Moja sytuacja wygląda tak, że w drzwiach nie ma żadnych głośników. W tym aucie są tylko 2x100mm na kokpicie. Więc zaczynam od "surowych" drzwi :)

Nie, nie zależy mi na mocy. Bardziej liczę na czyste brzmienie, głębię byle grały głośniej od silnika ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@krysc4d: Mam te hertze wpięte w radio jvc i ganiają calkiem przyjemnie. Do tego drzwi wygłuszone i rockford p2d2. Jak radio nie ma wyjść rca możesz się wpiąć we wzmacniacz przez hi input. Zamiast kupować jajka w półkę lepiej odłóż kasę i kup skrzynkę, w hatchu nie jest trudno o bass. Polecam poczytać faq nazara :)