Wpis z mikrobloga

Szybka rundka pytan Mircy

1.Co sadzicie o slodzie ze slodowni OPTIMA?

2.Ile % zasypu do swojego pierwsze żytniego piwa dac ( IPA ) zeby nie miec dramatu i syfu na filtracji, a zeby dalo sie zyto wyczuc?

3.Po zabuletkowaniu, gdzie trzymacie piwo i jak dlugo przed degustacja/konsumpcja (na ogół). Najpierw jakis czas w ciepelku czy odrazu piwnica?

#piwowarstwo
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@erix:
2. jak się zastosujesz do rad z forum (gdzies ostatnio było wałkowane), czyli "wysoki mashout" 79*C, woda do wysładzania 90*C, zaizolowane wiadro, to 20% nie powinno byc problemem, a nawet więcej.
3. Ja nie mam piwnicy, trzymam w szafie w pokojowej. Jak nie chcesz leżakować przez pół roku to powinno być ok.
  • Odpowiedz
  • 0
W sobotę robiłem stouta żytniego, słodu żytniego ~33%. Samo żyto 20minut w 37°C, reszta słodów i 1h w 67. mashout w 78, dobra izolacja wiadra, woda do wysładzania 80°C i 2h filtracji bez żadnego zatkania.
  • Odpowiedz
@pilot1123: 3. Chodzi o to, że nie mam gdzie trzymac butelek oprócz zimnej piwniczki, więc butelki trafiają tam odrazu. Obawiam się, że może to spowalniać znacząco dojrzewanie piwa (np dlugie wysycanie sie, mniej aromatow od drozdzy)
  • Odpowiedz
@erix: do IPA proponuję 20%, spokojnie można wrzucić razem z resztą słodów. W zimnej piwnicy nie nagazuje się, potrzymaj tydzień koło łóżka (2 skrzynki jedna na drugiej zajmują 0,12 metra kwadratowego, położysz na to deskę i masz szafeczkę ( ͡° ͜ʖ ͡°) ).
  • Odpowiedz