Wpis z mikrobloga

#stan #prezes #odznaczenie #zasluga Prezes TK nagrodzony papieskim odznaczeniem

"To szokujące. Dziwię się, że prezes przyjął to odznaczenie" – powiedział dr Paweł Borecki z Katedry Prawa Wyznaniowego na UW. "Mam nadzieję, że prof. Rzepliński zrezygnuje z funkcji prezesa i sędziego Trybunału Konstytucyjnego" – dodał profesor Wiktor Osiatyński.

Prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Rzepiński, otrzymał papieskie odznaczenie Pro Ecclesia et Pontifice, za zasługi dla Kościoła i systemu prawnego w Polsce. Odznaczenie kościelne Prezesa Trybunału Konstytucyjnego wywołało szok, konsternację i oburzenie konstytucjonalistów. Profesor Wiktor Osiatyński powiedział: "Mam nadzieję, że prof. Rzepliński jak najszybciej zrezygnuje z funkcji prezesa i sędziego Trybunału Konstytucyjnego".

"To szokujące. Dziwię się, że prezes przyjął to odznaczenie, a szczególnie, że przyjął je jako urzędujący prezes" - tak skomentował odznaczenie profesora Andrzeja Rzepińskiego, w rozmowie z "Gazetą Wyborczą", dr Paweł Borecki z Katedry Prawa Wyznaniowego na Uniwersytecie Warszawskim. "To stawia znak zapytania nad jego bezstronnością" – powiedział doktor Borecki.

Prof. Andrzej Rzepliński otrzymał odznaczenie kościelne w ostatni piątek 23 stycznia 2015 roku, z rąk kardynała Kazimierza Nycza. - Jestem szczęśliwy, gdyż jestem Polakiem, chrześcijaninem i katolikiem - powiedział prezes Trybunału Konstytucyjnego (TK), odbierając krzyż wręczony przez metropolitę warszawskiego. - To Kościołowi zawdzięczamy w dużej mierze to, że po latach zaborów i totalitaryzmów możemy mówić i myśleć po Polsku – dodał wyróżniony prezes TK.

Z informacji, zamieszczonej na stronie internetowej archidiecezji warszawskiej wynika, że – jak podkreślił w laudacji, ks. Tomasz Dostatni - zasługi prof. Rzepińskiego dla Kościoła i systemu prawnego w Polsce. Szczególną uwagę zwrócił na jego działalność w Trybunale Konstytucyjnym i zgodność poglądów, m.in. na karę śmierci, z nauczaniem papieża Jana Pawła II (prof. Rzepliński jest za zakazem kary śmierci - red.).

- Dziwię się, że prezes przyjął to odznaczenie, a szczególnie, że przyjął je jako urzędujący prezes. To stawia wielki znak zapytania nad jego bezstronnością - powiedział w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" dr Paweł Borecki z Katedry Prawa Wyznaniowego na Uniwersytetu Warszawskiego. Podobnego zdania jest prof. Wiktor Osiatyński. - Mam nadzieję, że prof. Rzepliński jak najszybciej zrezygnuje z funkcji prezesa i sędziego Trybunału Konstytucyjnego - zaznaczył.

Papieski krzyż zasługi Pro Ecclesia et Pontifice (Dla Kościoła i Papieża) został ustanowiony przez papieża Leona XIII, 17 lipca 1888 roku, dla upamiętnienia 50-lecia jego kapłaństwa. Odtąd przyznawany jest przez papieża na wniosek biskupa diecezjalnego. Krzyż, obok odznaczenia honorowego Benemerenti, jest szósty w randze kościelnej, co do starszeństwa, odznaczeń watykańskich.
Źródło: tvn24.pl.

Stanisław Cybruch

Na zdjęciu ilustracyjnym - Andrzej Rzepliński, prezes TK. Prezes Trybunału Konstytucyjnego z odznaczeniem za pracę na rzecz Kościoła. Foto: tokfm.pl.google.com.
stanislaw-cybruch - #stan #prezes #odznaczenie #zasługa Prezes TK nagrodzony papieski...

źródło: comment_35aaN5inWyYKNsqCd0jdt3RCepnlJjVl.jpg

Pobierz