Wpis z mikrobloga

Trymusowe ciekawostki: postępowy Zachód.

Utarło się (niesłusznie), że zawsze musieliśmy gonić Zachód w procesie cywilizacyjnym. W okresie staropolskim wiele naszych praw i instytucji było o wiele bardziej postępowych. W ogóle klimat nietolerancji i okrucieństwa wydaje się w Polsce dużo mniej mroczny niżli w tym samym czasie w Europie. Na zachodnioeuropejskich ulicach późnego renesansu rozgrywały się bowiem sceny zupełnie odpychające i dla nas dziś niezrozumiałe. Najbardziej wymowne są przypadki linczów towarzyszących różnorakim przewrotom pałacowym, w czasie których do niedawna wydawałoby się wszechwładni ministrowie czy uzurpatorzy wydawani byli na pastwę żądnego krwi motłochu.
Jedna z bardziej przerażających scen rozegrały się po upadku faworyta Marii Medycejskiej Concino Conciniego w 1617 r. Ciało ministra zasztyletowanego przez dworzan małoletniego Ludwika XIII natychmiast obdarto z kosztownych szat, które rozdzielili między siebie zamachowcy. Nagiego trupa porzucono w pałacowej bramie na oczach zachwyconego gminu. Sługom Conciniego udało się jednak pospiesznie pochować ciało w jednym z pobliskich kościołów. Na drugi jednak dzień święte mury przekroczyła hałaśliwa ciżba złożona z wyrostków i kilku energicznych kobiet. Wydobyte z sarkofagu zwłoki powtórnie pozbawiono szat i zaciągnięto przed pomnik Henryka IV, gdzie ułożono je w pozycji klęczącej imitując tradycyjny obowiązek skazanych na śmierć proszących władcę o przebaczenie. Następnie maltretowane ciało pozbawiono narządów płciowych i obnoszono w przedziwnej procesji kolejnymi ulicami Paryża. Niewysłowionym ekscesom towarzyszyły akty kanibalizmu (powtarzających się w zachodniej Europie w podobnych okolicznościach). Serce ministra wyrwano z jego piersi i usmażono na rozżarzonych węglach obok jednej z rzeźni. Ludzie tratowali się, aby otrzymać choćby kęs upadłej władzy. Jeszcze w kilku miejscach czyniono postoje dla gotowania i spożywania wnętrzności Conciniego, resztę wyrzucono psom na pożarcie.

Taka to elegancja Francja

#trymhistoria #historia #ciekawostki #francja
  • 3
  • Odpowiedz
@Czajna_Seczen: racja! Polecam niezwykle zajmującą pracę poświęconej średniowiecznym i nowożytnym wyobrażeniom o osobie króla. Ta konkretna ciekawostka znajduje się w rozdziale opisującym obrzędy detronizacji, których autor dopatruje się w linczach na upadłych władcach etc.
S. Bertelli, The King's Body. Sacred Rituals of Power in Medieval and Early Modern Europe.

Do zdobycia w sieci!
  • Odpowiedz