Wpis z mikrobloga

Cześć Mireczki.
Sesja tak blisko, to też uczę się...no i utknąłem na jednym zadaniu.
Mam rzeczywiste źródło energii, którego napięcie zmierzone idealnym woltomierzem wynosi 10. Potem podłączamy w to miejsce aperomierz o rezystancji wewnętrznej 5Om no i prąd wynosi 1A. Mam obliczyć maksymalną moc, którą może dostarczyć źródło.
Prosiłbym o jakąś radę, pomoc. Próbowałem w drugiej sytuacji połączyć te dwa rezystory tworząc jeden zastępczy, ale nie doprowadziło mnie to do czegoś konkretnego. Jak na razie powypisywałem sporo zależności, które nijak się nie łączą.
Może sam rysunek jest zły i od początku niepotrzebnie robię błędy :)
#elektrotechnika #elektronika #elektryka
wojtek12315 - Cześć Mireczki.
Sesja tak blisko, to też uczę się...no i utknąłem na j...

źródło: comment_Puj5y9QT4Q4H0Ny2Vbcj7F1WUtOqWokJ.jpg

Pobierz
  • 15
@mamamikazala: nie namieszałeś, spowodowałeś, że zacząłem patrzeć jeszcze raz na to co pisałem...no ale za chwile miałem już pełne potwierdzenie. Tobie też dziękuję, nawet najmniejsza pomoc jest na wagę złota, jak się utknie.
@wojtek12315: mam słabą pamięć do nazwisk, co innego "prawa" nazywane od czegoś sensownego ("prawo prawej dłoni" czy inne "prawo zachowania energii"), tego się nie zapomina, ale nazwiska - oczywiście że wiadomo że jest kilka praw Kirchhoffa, i tysiąca innych Faradayów Bolzmanów i innych fizyków chemików itp, ale wszystkie nazwiska mi się mieszają (choć o samej "idei" danego prawa - się pamięta) ;)
@hrumque: Sorki, że wołam, ale zastanawia mnie jedno - mam obliczyć maksymalną moc, którą może dostarczyć źródło - dlaczego przyjąłeś dla Rw=5Ohm (chodzi mi o to, że zastanawiam się nad zasadnością wyniku, gdzie P=UI, czyli P=EI co dałoby wynik 10W).
Jak na razie Twój wynik tłumaczę sobie w sposób taki, że te rzeczywiste źródło tworzy właśnie źródło napięciowe i rezystor RW, samo źródło napięciowe może utworzyć prąd 10W, ale Rw pochłonie
@wojtek12315: ot taka właściwość, że każde źródło jakie ma rezystancję wewnętrzną >0 (czyli każde rzeczywiste) ma ograniczoną moc (oddawaną do obciążenia), i największa jaka może być - jest wtedy, gdy rezystancja obciążenia jest równe rezystancji wewnętrznej źródła.
Spróbuj sobie policzyć dla tego swojego źródła, zrobić wykres:
- podłączasz 10ohm, płynie prąd Ix1, napięcie na obciążeniu wynosi Ux1, czyli moc oddawana do obciążenia Px1
- podłączasz 9 ohm - plynie prąd Ix2,