Wpis z mikrobloga

@a231: to jest ten układzik:

Sygnalizator temperatury pieca CO

Robiłem dla babci, bo jak ostatnio zagotowała wodę w piecu, to stwierdziła że koniec, nie będzie już palić :)

Układ zmontowany, zabawa przyciskami działa jak należy (podnoszenie, obniżanie progów temperatur) tylko ma ten jeden problem, ŻE NIE POKAZUJE TEMPERATURY Z CZUJNIKA. Wciąż jest 00 :(
  • Odpowiedz
@a231: Dodatkowo w układzie jest stabilizator napięcia na 5V i faktycznie po włączeniu w układzie jest prawie 5V, ale po jakimś czasie napięcie spada skokowo do około połowy. Gdy ten sensor temp. jest wpięty, to zazwyczaj po około 30s, natomiast gdy nie - po paru minutach.

Oraz jeszcze ten myk, że gdy napięcie spadnie, wypnę zasilanie i wepnę zaraz z powrotem to napięcie stabilizowane jest na 5V tylko przez parę
  • Odpowiedz
@pyzdek: Sprawdzałeś z innym czujnikiem? I wiem, że to może być głupie ale nie zainstalowałeś któregoś kondensatora na odwrót?
  • Odpowiedz
@a231: no nie, kondensatory są w zamontowane ołkej, natomiast drugiego czujnika obecnie nie mam :(

Ale mam przeczucie że to nie ma nic wspólnego z tym czujnikiem, bo nawet bez niego napięcie w układzie siada...
  • Odpowiedz
@pyzdek: To nie ma szans zadziałać przy takim zasilaczu :) LM7805 jest regulatorem liniowym - jeżeli zasilasz uklad z 12V to 7V zostanie na tym stabilizatorze.

Dlatego prąd nie jest taki jak zadeklarowano - tylko około o połowę mniejszy.

Tak, może coś takiego być. ATTINY ma zakres zasilania od 1.8V, a DS18B20 od 3V. Czyli kiedy zasilacz nie nadąża, czujnik temperatury nie jest już zasilany, ale ATTINY cały czas będzie działało - stąd taki wynik
  • Odpowiedz