Wpis z mikrobloga

949-4 = 945

Dzielnica obiecana. Uniwersum Metro 2033

Paweł Majka

Sci-fi / postapo

Nie bardzo rozumiem gromy rzucane na tą książkę. Owszem, fabuła chwilami kuleje, postaci są trochę szablonowe, ale czyta się to całkiem nieźle. Nawet krytykowane przez wielu zakończenie nie razi tak bardzo - nie oszukujmy się, "oryginał" Glukhovskiego to też nie jest żadne dzieło sztuki, tylko sprawnie napisane czytadło.

Religa. Biografia najsłynniejszego polskiego kardiochirurga

Judyta Watoła, Dariusz Kortko

biografia

Ciekawa biografia - choć głównie z uwagi na prof. Religę, a nie sposób prowadzenia narracji. Wydaje się, że książka jest zbyt krótka, pewne sprawy są potraktowane "po łebkach" (miałem wrażenie, że opis kariery medycznej Religi jest bardzo skrócony). Biografia właściwie składa się głównie z różnych anegdot, a czasami autorzy zbytnio zagalopowują się w różnych dygresjach.

Jankes w Rzymie

L. Sprague de Camp

Sci-fi / historia alternatywna

Nie wiem po co czytałem tą książkę. Chyba chwilowo nie było nic innego pod ręką. W każdym razie jest to po prostu tak beznadziejny i głupi wytwór przedwojennej sci-fi, że nawet nie chce mi się go opisywać. Jedynym plusem jest mała objętość tego "dziełka" i względna łatwość jego czytania, więc można się z nim uporać w jeden wieczór.

Oddział chorych na raka

Aleksander Sołżenicyn

powieść

Świetna książka. Przede wszystkim Sołżenicynowi udało się bardzo wiarygodnie oddać emocje chorych i ich przemyślenia. Narracja również prowadzona jest tak, że czytelnik nie nudzi się podczas lektury. Jest to jednak książka bardzo "ciężka", głównie dlatego, że pokazuje łamanie się charakterów i postaw przedstawionych w niej postaci. Z pewnością Sołżenicynowi w napisaniu tej książki pomogły jego własne przeżycia (sam był chory na raka). Jedna z ważniejszych książek jakie przeczytałem, choć na pewno nigdy do niej nie wrócę.

#bookmeter