Wpis z mikrobloga

Nie zastanawiało Was, skąd wzięła się nazwa sondy kosmicznej Rosetty i lądownika Philae? Ja sobie właśnie pogooglałam i...

...odpowiedź jest prosta (i rodzi ciekawe skojarzenia).

Otóż sonda kosmiczna nosi imię egipskiego miasta portowego ze starożytnym rodowodem (ang. Rosetta, arab. Raszid), w którym niejaki Pierre'a-François Bouchard, kapitan w służbie Napoleona, odnalazł 15 lipca 1799 r., podczas prac budowlanych przeprowadzanych w tamtejszym forcie tzw. kamień z Rosetty (195 r. p.n.e.). Czyli bazaltową płytę zapisaną trzykrotnie tym samym tekstem, ale w trzech wersjach i w dwóch językach – w grece oraz po egipsku alfabetem hieroglificznym i demotycznym. To odkrycie było prawdziwym przełomem i sensacją w historii badań nad starożytnym Egiptem. Pozwoliło w końcu odszyfrować zabytki egipskiego piśmiennictwa i dało nam dostęp do czegoś więcej, niż li tylko kultura materialna. Na tłumaczenie tekstu trochę trzeba było zaczekać, a dokonali go Jean-François Champollion w roku 1822 i Thomas Young w roku 1823. Obecnie kamień z Rosetty znajduje się w Muzeum Brytyjskim w Londynie.

Natomiast Philae (pol. File) to nazwa wyspy, na której ulokowano miasto Rosetta. Tam właśnie, w roku 1815 zlokalizowano inny ważny zabytek piśmienniczy, mianowicie tzw. obelisk z File (118-117 przed Chrystusem). Widnieją na nim dwa różne teksty, jeden w języku egipskim, drugi w grece. Dzięki nim odkrywca obelisku, William John Bankes zdołał odszyfrować hieroglificzny zapis imion Ptolemeusz i Kleopatra. To zaś pomogło w pracach nad tłumaczeniem kamienia z Rosetty.

Wracając do skojarzeń – może przez mądre głowy ze stajni ESA przemawia ociupinka pychy (choć trudno ich za to winić w obliczu wspaniałości ich dokonań), a może rzeczywiście misja Rosetty i Philae stanie się kamieniem milowym w badaniach nad kometami i „tłumaczem” małych ciał Układu Słonecznego. Cóż – czy analogia między odkryciami z wyspy File a odkryciami lądownika Philae jest trafiona – czas pokaże.

P.S. na zakończenie dodam, że to mój pierwszy wpis na mikroblogu - bądźcie więc litościwi dla debiutantki.

#rosetta #philae #astronomia #nauka #egiptologia #ciekawostki
mala_rybka - Nie zastanawiało Was, skąd wzięła się nazwa sondy kosmicznej Rosetty i l...

źródło: comment_DLyQxmcTcIBUYBNqKZBADN4m8oFktNcC.jpg

Pobierz
  • 28
@mala_rybka: Ja bym powiedział, że nazewnictwo i analogia polega na tym że, tak jak kamień z Rosetty okazał się kluczem do odczytania starożytnej cywilizacji, tak Rosetta ma być kluczem do odkrycia początków Układu Słonecznego, jako że komety powstały wraz z nim i nie zmieniły się od tego czasu.

Zdjęcie kamienia z Muzeum Brytyjskiego
krzysiulek - @mala_rybka: Ja bym powiedział, że nazewnictwo i analogia polega na tym ...

źródło: comment_VTPaP8KInjay4ObtJsm8YN5I6xwGggkA.jpg

Pobierz
@mBartek89: @rafion: @chilling: dziękuję Wam, cieszę się, że się podoba :))

@krzysiulek: nie wdaję się w szczegóły tej analogii, bo akurat ta dziedzina wiedzy - kosmologia - jest mi właściwie... zupełnie obca. Nie mam pojęcia jakie dokładnie motywy przyświecały ESA podczas wyboru tych nazw, więc cóż, może masz rację. :))
@mala_rybka: nie chodzi o badania nad kometami i "malymi cialami" w przestrzeni kosmicznej

chodzi o badanie poczatkow wrzechswiata, ta kometa na ktorej wyladowali jest bardzo stara (ponad 6mld lat) i "powstala" tam gdzie powstawaja planety i gwiazdy

i to bedzie przelom jesli uda sie wykonac wszystkie badania i odkryc z czego tak naprawde my wszyscy powstalismy